29. Salon Literacki

Home  »  Salon Literacki  »  29. Salon Literacki
lut 16, 2022 KBB

 

29. Salon Literackim miał trzech bohaterów: Wojtka, niedźwiedzia, który w „służył”  22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, Wiesława Lasockiego, autora książki Wojtek spod Monte Cassino i Ludomira Lasockiego, syn pisarza, który opowiadał o twórczości swojego ojca, jego zainteresowaniach przyrodniczych, a przede wszystkim o pracy nad książką o Wojtku i dziejach jej wydania w Wielkiej Brytanii, w Polsce i wielu innych krajach.

Po raz drugi Salon Literacki gościł w restauracji Łowiczanka w londyńskim POSKu. Wszystko odbyło się zgodnie z 10-letnią tradycją. Przy sztalugach zasiadła Kamila Krzyżaniak, która w kilka godzin narysowała portret Wojtka. Magdalena Czajkowska sprawowała pieczę nad mini wystawą poświęconą Wojtkowi. Piosenki ze słowami Agnieszki Osieckiej i z kabaretu Starszych Panów wykonała Karolina Micor, oraz – w duecie z Wild Whispers – utwór tej ostatniej „Ślub”. Nie zabrakło loterii, tradycyjnej kaczki serwowanej z buraczkami. Całość prowadzili Regina Wasiak-Taylor, autorka programu i Janusz Guttner.

Publiczność dopisała. Obok stałych bywalców Salonu pojawili się dostojni goście, m.in. prezes POSKu Marek Laskiewicz, rektor PUNO Włodzimierz Mier-Jędrzejowicz, prezes PFK Aleksandra Podhorodecka, dyrektor Galerii POSKu Joanna Ciechanowska.