Festiwal Literatury Europejskiej

Home  »  Strona Główna  »  Festiwal Literatury Europejskiej
kwi 22, 2016 KBB

27 kwietnia rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii doroczny Festiwal Literatury Europejskiej. Ponad 50 pisarzy i poetów z 30 krajów weźmie udział w 21 imprezach, które odbędą się w Londynie, Birmingham, Chichester, Edinburgh i Newcastle. Tegoroczny festiwal zdominowany jest przez wydarzenia ważne dla przyszłości Europy. Migracje, w tym los uchodźców, wielokulturowość a tożsamość Europejczyków, przyszłość Unii Europejskiej w świetle zbliżającego się referendum w Wielkiej Brytanii ? to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas debat i spotkań autorskich.

Częcią festiwalu jest instalacja ?POETRY PERISCOPE?, która stać będzie przed Biblioteką Brytyjską w Londynie w dniach 27.04-19.05. Za pomocą peryskopu będzie można wysłuchać wierszy wielu poetów europejskich, w tym wiersz Jarosława Mikolajewskiego ?Materac?, pochodzący z tomu ?Zbite szklanki?.

Jarosław Mikołajewski (rocznik 1960), pisarz, poeta, tłumacz, dziennikarz. Jest on laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, św. Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, dwukrotnie Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2011 i 2012) oraz Nagrody ?Nowej Okolicy Poetów?. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Pavesego, Pasoliniego i innych poetów i pisarzy włoskich. Jego książki ukazały się we Włoszech, Holandii, USA, Ukrainie. Był tłumaczony ponadto na języki: albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski i angielski. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis?.Jego zbiór wierszy ?Zbite szklanki? (tłum. na angielski Piotr Florczyk) został uznany przez World Literature Today za jeden z 75 najlepszych tomów poetyckich 2013 r.

Po Londynie ?Peryskop? będzie jeździł po różnych miastach Wielkiej Brytanii do końca września br.

Natomiast Agnieszka Studzińska weźmie udział w „Europejskiej nocy poetów” (14.05 godz. 19.00 Rich Mix 35-47 Bethnal Green Rd, London E1 6LA). Urodzona w 1975 r. Agnieszka Studzińska debiuowała tomem poezji „Snow Calling”, który był nominowany do nagrody London Festival New Poetry Award 2010. Jej drugi tom poezji, wydany w ub. r. nosi tytuł „What Things Are”.

Festiwal Literatury Europejskiej trwać będzie do 6 czerwca br.

Więcej o festiwalu: http://www.polishculture.org.uk/literature/events/news/article/european-literature-festival-2016-3002.html