KAMPe – rok 2010

Home  »  KAMPe  »  KAMPe – rok 2010
deafult1 gru 21, 2010 ZPPnO

Powstała niespełna pół roku temu grupa literacka KaMPe rozwija się w tempie godnym uwagi.

Wszystko dzięki energicznym działaniom jej założyciela ? Aleksego Wróbla.
Przypomnijmy, że to dzięki inwencji tego członka Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie doszło do założenia grupy, przy wsparciu i pod egidą Związku. Charyzmatyczna postać Aleksego ? Alka, i jego nieodparty wręcz umiejętność angażowania ludzi w swoje projekty, sprawiła, że dziś wokół grupy literackiej KaMPe skupia się dziś wiele osób z różnych etapów emigracyjnych, którzy działają razem na rzecz rozpowszechniania kultury i literatury polskiej.
Głównym, na razie, miejscem spotkań jest Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny na Hammersmith w Londynie. Chociaż imprezy organizowane lub patronowane przez grupę literacka KaMPe odbywają się w różnych częściach Londynu. Niedawno odbył się spektakl Teatru Kości (znanego także pod angielską nazwą The Bones Theatre) pt. ?Stara dusza”, w kościele St Leonards Church na Streatham, który zebrał bardzo pozytywne recenzje. ?Urzekająca była atmosfera samego spektaklu, który odbył się przy blasku świec, w kościele. Niezapomniane wrażenie” ? mówił po wydarzeniu Aleksy Wróbel.
Wiele do zrobienia
Jakkolwiek grupa literacka w ciągu niespełna półrocznej działalności osiągnęła już stosunkowo wiele, to jak podkreślają przyjaciele i członkowie grupy, jest jeszcze dużo do zrobienia. Przede wszystkim KaMPe wciąż poszukuje młodych poetów ? jest otwarta na zgłoszenia tych, którzy czują potrzebę zintegrowania z innymi bardziej lub mniej początkującymi poetami.
Ważnym punktem poszukiwania nowych członków są organizowane przez KaMPe warsztaty kreatywnego pisania, prowadzone przez Marię Jastrzębską, poetkę, której postać była już niejednokrotnie przedstawiana na łamach Dziennika, ostatnio przy okazji promocji jej najnowszej sztuki ? ?Dziennki demencji”. Warsztaty poetyckie zyskały pozytywną opinię wśród uczestników. Na tyle dobrą, że organizatorzy odebrali kilka dodatkowych zgłoszeń na same warsztaty.
? Chcielibyśmy współpracować z jak największą liczbą młodych poetów i pisarzy, a jednocześnie zachować dotychczasowy bliski kontakt z prowadzącym na warsztatach. To jest możliwe tylko przy pracy w małych i średnich grupach. Dlatego też nie wykluczamy założenia dodatkowej grupy lub przeprowadzenia jednodniowych, bardziej intensywnych warsztatów dla większej ilości uczestników ? zapewniali organizatorzy zajęć z grupy literackiej KaMPe. Wiadomo też, że coraz więcej piszących interesuje się warsztatami prowadzonymi w języku angielskim, znając możliwości organizacyjne Aleksego Wróbla, prawdopodobnie niebawem może więc dojść do powstania grupy anglojęzycznej.

? Warsztaty kreatywnego pisania nie są organizowane jedynie dla poetów. Myślę, że każdy kto szanuje i lubi literaturę odnalazłby się w naszej grupie. Poezja może być drogą ekspresji uczuć, emocji czy poglądów, ale też może być sposobem na odnalezienia ?prawdziwego” siebie. Nie trzeba być poetą, żeby być uważnym i wnikliwym czytelnikiem ? zarówno poezji, jak i prozy. To jest warsztat dla każdego, niezależnie stopnia zaawansowania ? zaznaczała jedna z uczestniczek kursu.

Oprócz warsztatów i spektakli grupa poetycka KaMPe organizuje także imprezy kulturalne, których założeniem jest promowanie polskich twórców, zarówno tych już uznanych o światowej niemalże sławie, jak i tych początkujących. 12 grudnia w Jazz Cafe odbędzie się wieczór poświęcony Zbigniewowi Herbertowi z udziałem przyjaciółki poety ? Magdaleny Czajkowskiej. ?Ze Zbigniewem Herbertem zaprzyjaźniliśmy się, mój mąż i ja, od czasu jego pierwszego przyjazdu do Anglii, w 1959 r., kiedy zatrzymał się w naszym domku na Stanmore. Nasza przyjaźń trwała do jego śmierci w 1998 r. Spotykaliśmy się od czasu do czasu, to tu, to tam, a przerwy pomiędzy spotkaniami wypełnialiśmy stałą korespondencją. Listy, które wymienialiśmy przez blisko czterdzieści lat zebrałam i opublikowałam w książce pt. ?Herbert i Kochane Zwierzątka”, która ukazała się w Polsce w 2006 r.” pisała w swoim artykule opublikowanym w ?Dzienniku Polskim” z 2008 roku bohaterka zapowiadanego przez KaMPe wieczoru Herbertowskiego. W trakcie spotkania z Magdaleną Czajkowską będzie można zakupić wspomnianą książkę o poecie, a także posłuchać poezji Herberta czytanej przez Zbigniewa Sieciechowicza oraz aktorów z Teatru Kości.

Tą samą obsadę ? Zbigniewa Sieciechowicza, Kamila Adamusa i Krystiana Godlewskiego ? będzie można obejrzeć na spektaklu świątecznym organizowanym przez KaMPe, tydzień później ? w niedzielę 19 grudnia również w Jazz Cafe. Będzie to wieczór podsumowujący działalność grupy literackiej KaMPe w pierwszym półroczu istnienia. Do Jazz Cafe na przygotowywaną imprezę KaMPe zaprosiło inną grupę poetycką, Poezja Londyn, skupiająca się wokół redaktora wewnętrznego pisma grupy ? Adama Siemieńczyka.
Projekty na 2011
Drugie półrocze istnienia grupy zapowiada się nie mniej emocjonująco. Już 30 stycznia 2011 odbędzie się w Jazz Cafe, wieczór literacki poświecony osobie prof. Jerzego Pietrkiewicza. Pomysłodawczynią i inicjatorką wieczoru jest Danuta Sotnik ?Kondycka, która już od dłuższego czasu pracowała nad przygotowaniem spotkania oraz znalezieniem miejsca na honorową tablicę-obraz, upamiętniającą postać profesora. Ostatecznie zatwierdzono decyzję, że zostanie ona umieszczona w Bibliotece Polskiej w POSK-u. Gościem specjalnym tego wieczoru literackiego będzie prof. Alicja Moskalowa.

Następnie, 20 lutego KaMPe będzie miało okazję zaprosić na kolejny spektakl, jednego z aktorów Teatru Kości, Kamila Adamusa pt. ?Ashphodellis”. Adamus zaprezentuje historię opowiadającą o ?fenomenie odrzuconej miłości”, opartej na tekstach z ?Hamleta” i z II części ?Dziadów”. Jak pisze o tym twórca przedstawienia ?poetycka struktura spektaklu pozwala poprzez swa aluzyjność odkryć nowe drogi ku starym prawom i prawdom”. Odbywające się 20 lutego spotkanie będzie też pretekstem do przedstawienia autorskich tekstów członków grupy KaMPe.

Naturalnie, przedstawione powyżej projekty to jedynie wierzchołek góry (lodowej) planów, które KaMPe zamierza wykonać w przyszłym roku. Obecnie prowadzone są również rozmowy na temat pomocy przy organizacji i wystawieniu najnowszej sztuki Marii Jastrzębskiej ?Dziennika demencji” w ramach spotkań i przy udziale KaMPe. Oprócz tego, wiosną przyszłego roku, Aleksy Wróbel wraz z Teatrem Kości planuje zrobić mini-przegląd (Maraton Teatralny) grup teatralnych w trakcie, którego słynny już duet Godlewski ? Adamus zaprezentowałby swój najnowszy projekt związany z pieśniami Wielkanocnymi.

Uff, jak na nowo powstałą grupę to naprawdę wiele do zorganizowania. A jednak to jeszcze nie wszystko. Jak każda akcja, tak i te planowane przez grupę KaMPe i Aleksego Wróbla potrzebują wsparcia. Kultura, wciąż jeszcze sama na siebie nie zarabia, nawet jeśli jest prowadzona przez ochotników i wolontariuszy. Grupa KaMPe prowadzi wciąż akcję ?Zostań Mecenasem Kultury”, która ma zachęcić sponsorów do brania udziału w życiu kulturalnym Polonii poprzez finansowanie warsztatów, spektakli teatralnych, czy też publikowanie magazynów literackich.

Autor: Justyna Daniluk

Dziennik Polski, czwartek, 09.12.2010