Książka Krystyny Kaplan „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” nagrodzona

Home  »  Bez kategorii  »  Książka Krystyny Kaplan „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” nagrodzona
cze 9, 2017 KBB

Książka Krystyny Kaplan „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” (PWN) została nagrodzona w konkursie Historia Zebrana 2016. Publikacja otrzymała Nagrodę Jury w kategorii „Historia Niebanalna”. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Od 2011 r. roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl. Celem konkursu i plebiscytu jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Wyboru dokonują internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z redaktorów obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i recenzentów książek.

Książka Krystyny Kaplan została także nominowana w konkursie na „Mądrą książkę roku” (edycja 2016), organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński. Konkurs ten został zorganizowany po raz drugi. Jak piszą autorzy tej inicjatywy, „Konkurs ma na celu promowanie rzetelnych i wartościowych pod każdym względem książek popularnonaukowych. Nominowane i nagrodzone publikacje charakteryzują się wysoką jakością, budzą wśród czytelników oraz specjalistów szczególne zainteresowanie. ”

Gratulujemy.

Krystyna Kaplan o Londynie w czasach Sherlocka Holmesa

 Przeczytałam moją książkę po raz pierwszy niedawno. Półtora roku temu napisałam do wydawcy, że hybrydowy tekst PWN-u (wytworzony w oparciu o mój) zawiera tu i tam opinie, które nie są moje, słowa, których ja bym nie użyła, cytat, którego ja nie wybrałam, „ale jest to zręcznie wymieszane z fragmentami mego tekstu, którego znaczenie tu i tam zostało subtelnie zmienione”.

Po lekturze książki doszłam do wniosku, że niektóre moje rozdziały przetrwały prawie nietknięte (te dotyczace policji, zbrodniarzy, Holmesa, filantropów, kobiet, ogrodów zoologicznych i pocztku I wojny światowej).

Następnym razem potraktuję bardziej poważnie ostrzeżenie przed demonami dobrzyńskimi J.Pietrkiewicza „bo zmówia się, pokręcą korektę, zamażą okladkę, zjedzą nawet honoraria”, a potem jeszcze wyprodukują nagrodę-dyplom, aby się trochę pobawić…