MIMOZAMI  JESIEŃ  SIĘ  ZACZYNA…

Home  »  Bez kategorii  »  MIMOZAMI  JESIEŃ  SIĘ  ZACZYNA…
wrz 28, 2015 KBB

Po tym hasłem i w nastrojowym, jesiennym temacie w sobotę 19-go września br. w sali przy kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Saskatoon,SK. w Kanadzie odbył się wieczór literacko-artystyczny. Przybyłych witała muzyka ?Cztery pory roku. Jesień” Vivaldiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć piosenki Czesława Niemena ?Wspomnienie” do słów Juliana Tuwima.

?Jesień jest drugą wiosną, kiedy to każdy liść jest kwiatem” – tymi słowami Alberta Camusa powitała zebranych inicjatorka programu Bożena Pawłowska-Kilanowski (członek ZPPnO). Współtwórcy programu (AKaPit -Animatorzy Kultury Polskiej) dzielili się szczodrze swoimi talentami. A kanadyjska Polonia ma ich wiele.Zostały przedstawione talenty recytatorskie, literackie, muzyczne,rzezbiarskie i malarskie. Pośród znanych już artystów malarzy: Tony Świątecki, Eric Świątecki i Elizabeth Yonza debiutowaly tego wieczoru pani Maria Indyk i Jolanta Kędra-Thingwold. Obrazy o tematyce jesiennej można było podziwiać szczególnie podczas przerwy jako, że program składał się z dwóch części. Talenty muzyczne      i śpiewacze prezentowane były przy akompaniamencie gitary przez Pawła Grochulskiego.Niespodzianką dla niektórych okazał się anons talentu kompozytorskiego Carla Wesołowskiego.Jego dwa utwory „Kujawiak” i „Elka song”  w wykonaniu Briana Way i Kristiny Szutor (CD – Dr.W’s Music for relaxation) – stały się podkładem muzycznym do recytowanych wierszy i prozy.

Program rozpoczęło najmłodsze pokolenie Polonii – uczennice Polskiej Szkoły w Saskatoon „Wiolanol” (Wiktoria,Ola,Aneta,Olivia) przedstawiając wiersz  „Wrzesień”.Wierzymy,że otrzymane brawa na jakie zasłużyły, będą dla nich nieustającą zachętą do dalszych prezentacji,promujących kulturę polską.

Wierszem „Mądrość o jesieni ” podzielił się z nami dr. Ed Karpiński a Bożena Pawłowska-Kilanowski wcieliła się w „Głos jesiennego drzewa”.

Prezentowane  były też wiersze poetów spoza Kanady: Teresy Kaczorowskiej i Czesławy Szlachta-Pytko   z Polski, także Aliny Szymczyk i Marii Mili Purymskiej z Chicago (USA) recytowane przez Ewę Grochulską   i Dorotę Rogowską.Krótką prelekcję na temat polskiej mimozy wygłosiła Jolanta Kędra-Thingwold.

Dużym przeżyciem o wymiarze cofnięcia się w czasie było wysłuchanie fragmentu książki Władysława Reymonta „Chłopi, częśc I – Jesień”, recytowanego przez byłego prezentera Polskiego Radia w Saskatoon Artura Gudowskiego.

Wspólne śpiewy tej jesiennej biesiady, wzmocnione podczas przerwy smacznym poczęstunkiem zakończyły jesienny program, wyprzedzający kalendarzową jesień o kilka dni.

Doświadczyliśmy słowa, muzyki, obrazu. Dotknęliśmy tajemnic ludzkich zmysłów artystycznych. Pozwoliło to pochylić się nad  ulotnością chwili i twórczej myśli. Program oceniono bardzo pozytywnie    a jedna z artystek zwierzyła się, że było to bardzo inspirujące spotkanie, zachęcajace do dalszej twórczości. O tym, że sztuki przenikają się wzajemnie świadczy fakt, że promienne zamyślenie artysty malarza zostało wychwycone i ujęte w wersji literackiej. W ten sposób obraz Jolanty Kędra-Thingvold „Drzewo Bożeny” następnego dnia doczekał się swoich strof, „unoszących się w błękitnych nadatlantyckich przestworzach.

„AKaPit” (Animatorzy Kultury Polskiej)

(C)MICHAL KILANOWSKI_306_280_5565
Bożena Pawłowska-Kilanowski
DSC_0604

Grupa dzieci z Polskiej Szkoły „Wiolanol” Wiktoria,Ola,Aneta i Olivia)

 

 

 

admin-ajax
dr Ed Karpiński
(C)MICHAL KILANOWSKI_306_280_5565

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Grochulski
(C)MICHAL KILANOWSKI_306_280_5565Dorota Rogowska (recytuje) obok  – Bożena Pawłowska-Kilanowski