Nagroda Literacka 2021 ZPPnO przyznana

Home  »  Strona Główna  »  Nagroda Literacka 2021 ZPPnO przyznana
paź 12, 2021 KBB

W 70. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie    jury w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor – prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz – Houston, USA; dr Adam Wierciński – Opole; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm – Wilmington, USA uhonorowało Jana Stanisława Witkiewicza za całokształ twórczości.

Laureat jest pisarzem i publicystą, krytykiem muzycznym i baletowym, fotografem i kuratorem.

„Pisarz otrzymuje nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie” – stwierdziło jury.

Według oceny jurorów książki Jana Stanisława Witkiewicza o balecie, wydawane w języku polskim i niemieckim, tłumaczone również na angielski, pisane pięknym, klarownym, jasnym językiem zyskują mu uznanie i szacunek wśród artystów na całym świecie.

Jan Stanisław Witkiewicz urodził się 24 czerwca 1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. Od 1978 r. publikuje w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. W latach 1994–1998 był związany z tygodnikiem „Wiadomości Kulturalne”, m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Krzysztofa Teodora Toeplitza, przez lata był też felietonistą „Rzeczpospolitej”.

Zajmuje się również fotografią artystyczną. Był także kuratorem wystaw w Polsce, Austrii, Niemczech i na Litwie. W latach 1981-2002 przebywał, z przerwami, na emigracji w Szwajcarii, zaś od 2017 r. mieszka w Berlinie. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Jan Stanisław Witkiewicz jest autorem prawie czterdziestu publikacji książkowych, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami. Twórczość pisarską rozpoczął od przygotowania tomu „Witkacy i Witkiewiczowie” (Wydawnictwo Pocublice, Berno 1982). Temat ten kontynuował wydając czternaście lat później „Portrety Witkacego z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza” (wydawnictwo Wratislavia Cantas, Wrocław 1996).

Kilanaście jego książek poświęconych różnym aspektom baletu, co stawia go w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej; są to m. in.: „Leksykon operowy”, Balet w Polsce”, „W muzycznej przestrzeni”, „Balet romantyczny w grafice”, „Malarze tańca”, „Muzyka i taniec”. W dorobku twórcy są także książki biograficzne poświęcone takim postaciom, jak m.in. Maria Krzyszkowska, Ewa Michnik, Witold Gruca, Leon Wójcikowski, Vladimir Malakhov, Rudolf Nurejew, Shoko Nakamura, Beatrice Knop czy Dinu Tamazlacaru. Witkiewicz wydaje w wydawnictwie Iskry; jest autorem największej liczby opublikowanych tam tytułów. Pisze w języku polskim i niemieckim.

W 2013 r. otrzymał zaproszenie z Wydawnictwa Theater der Zeit do przygotowania jubileuszowego albumu podsumowującego dziesięć lat pracy Vladimira Malakhova z największym w Niemczech i jednym z najlepszych zespołów na świecie Staatsballett Berlin. To wydawnictwo zapoczątkowało trwającą do dziś stałą współpracę polskiego pisarza i publicysty z prestiżowym wydawcą.

Uroczyste wręczenie Nagrody ZPPnO odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu w Międzynarodowym Dniu Tańca.

Laureatowi składamy serdeczne gratulacje w imieniu Koleżanek i Kolegów ze Związku Pisarzy oraz Jury Nagrody.