Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej – ale nie tylko

Home  »  Bez kategorii  »  Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej – ale nie tylko
lis 23, 2022 KBB

W dniu 16 listopada 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.

Ponadto Senat podjął decyzję o szczególnym uhonorowaniu w przyszłym roku dwóch wielkich Polsków: Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin oraz Jana Matejkę w 130. rocznicę śmierci.

Z kolei wśród patronów roku 2023 wybranych przez Sejm znaleźli się:

  1. Wojciech Korfanty – 150. rocznica urodzin – jeden z twórców niepodległej Polski; jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski;
  2. Paweł Edmund Strzelecki – 150. rocznica śmierci – podróżnik i badacz;
  3. Aleksander Fredro – 230. rocznica urodzin – komediopisarz, poeta, pamiętnikarz;
  4. Aleksandra Piłsudska – 60. rocznica śmierci –  działaczka niepodległościowa, żona marszałka Józefa Piłsudskiego;
  5. Maurycy Mochnacki – 220. rocznica urodzin – krytyk literacki, pianista, działacz polityczny i dziennikarz;
  6. Jadwiga Zamoyska – 100. rocznica śmierci –  autorka spójnego systemu pedagogicznego, założycielka pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorka myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem;
  7. Jerzy Nowosielski – 100. rocznica urodzin – malarz, rysownik, pedagog.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Jubileusz będzie szczególnie świętowany w Krakowie, mieście gdzie Wisława Szymborska spędziła większość swojego życia i gdzie działa Fundacja powołana na podstawie zapisu testamentowego poetki opiekująca się jej spuścizną.