Salon Literacki w POSKu

Home  »  Salon Literacki  »  Salon Literacki w POSKu
paź 27, 2021 KBB

W niedzielę 24 października po dwóch latach przerwy powrócił Salon Literacki. Tym razem spotkanie odbyło się w restauracji Łowiczanka (POSK). Program nosił tytuł

 

DZIECI ZNANYCH PISARZY – TADEUSZA NOWAKOWSKIEGO I RYSZARDA KIERSNOWSKIEGO.

 

Gośćmi spotkania byli Martin Kiersnowski i Krzysztof Nowakowski, synowie pisarzy – Ryszarrda Kiersnowskiego i Tadeusza Nowakowskiego. Opowiadali barwnie o swoich ojcach, wybitnych pisarzach, a zarazem dziennikarzach radiowych, o ich skomplikowanych losach wojennych i powojennych.

Nie zabrakło tradycyjnych elementów Salonu, który prowadzili Regina Wasiak-Taylor i Janusz Guttner, a więc przy sztalugach zasiadła malarka – Małgorzata Laird, oprawę muzyczną przygotował duet jazzowy Anita Łazińska i Leszek Kulaszewicz, a na stoły zawitała smakowita kaczka. Dużym powodzeniem cieszyła się, jak zwykle, loteria. Kolekcja Salonu wzbogaciła się o kolejne eksponaty. Martin Kiersnowski ofiarował naszywki na mundurze ojca z czasów wojny, a Krzysztof Nowakowski nagrarnie swojej mamy, zrobione specjalnie dla Salonu. Warto posłuchać! Pani Teresa skończyła niedawno 103 lata.

Ryszard Kiersnowski poeta, pisarz, satyryk, dziennikarz, dramaturg, urodzony 6 grudnia 1912 w Aleksandrowie k. Baranowicz. Absolwent studiów polonistycznych i teatralnch w Warszawie. Autor tomików poezji, zbiorów reportaży, słuchowisk radiowych, humoresek, powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Debiutował na warszawskich scenach teatralnych w 1933 sztuką Panowie w nowych kapeluszach, napisaną wraz z Wacławem Żdżarskim. Publikował i wydawał również pod pseudonimem Ryszard Pobóg. Losy wojny wyrzuciły go z Polski, przez Litwę, Syberię, dotarł do Japonii, stamtąd do Kanady, gdzie wstąpił do tworzonego tam Wojska Polskiego. Wziął udział w inwazji aliantów w Normandii jako korespondent wojenny1 Dywizji Pancernej, z którą przemierzył szlak bojowy od Francji, przez Belgię, Holandię, do Niemiec. O tym okresie swego życia opowiada w książce Reportaż spod ciemnej gwiazdy. Po wojnie zamieszkał w Londynie. Pracował m.in. w polskiej sekcji BBC. Przez cały ten okres nieprzerwanie tworzył. Współpracował z wydawnictwami polskimi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jego twórczość nie była publikowana w PRL, a nazwisko objęte było zapisem cenzorskim. Podpisał list pisarzy polskich na obczyźnie, solidaryzujących się z sygnatariuszami protestu przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (List 59). Większość jego słuchowisk i reportaży radiowych nigdy nie zostało opublikowanych w formie książkowej. Zmarł 14 października 1977 w Londynie.

Tadeusz Nowakowski, poeta pisarz, dziennikarz. Urodził się 8 listopada 1917 w Olsztynie Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy. W okresie szkolnym pisywał wiersze i felietony do czasopisma szkolnego „Ogniwa” oraz „Dziennika Bydgoskiego”. Współpracował również z otwartym w Bydgoszczy Studiem Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. W 1938 podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. W 1941 został aresztowany przez gestapo. Został skazany na karę śmierci, zamienioną na 30 lat obozu. Karę odsiadywał w kilku więzieniach i obozach. Uwolniony przez aliantów na wiosnę 1945, znalazł się w brytyjskiej strefie okupacyjnej. Od 1946 mieszkał w Londynie, współpracował z pismami polskimi i sekcją polską BBC. W 1952 r. został redaktorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i zamieszkał w Monachium. Zajmował się literaturą i problematyką kulturalną. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. „Panoramę dnia” i cotygodniowe gawędy „Przy kawiarnianym stoliku”. Jako pisarz debiutował tomem opowiadań wojennych Szopa za jaśminami (1948), w których przewijały się przeżycia więzienne i wątki wspomnieniowe z Bydgoszczy. Sławę i uznanieprzyniosła mu powieść Obóz Wszystkich Świętych (1957), tłumaczona na 8 języków i wysoko oceniona przez krytyków. Był autorem zbiorów nowel oraz kilku powieści. Jako reporter radiowy Radia Wolna Europa relacjonował pielgrzymki Jana Pawła II, które utrwalił w sześciu tomach reportaży, co zyskało mu przydomek „reportera papieża”. Tworzył także jako poeta. Współpracował z dziennikami „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Zeit” oraz z Bawarską Rozgłośnią Radiową. Wiosną 1995 przybył do Polski z myślą osiedlenia się na stałe. Zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996 roku.

Goście Salonu Literackiego: Krzysztof Nowakowski i Marcin Kiersnowski

Bilety sprzedawała Maria Dowgiel

Salon prowadzili: Regina Wasiak-Taylor i Janusz Guttner

Przy sztalugach stanęła Małgorzaata Laird

Grał duet Anita Łazińska i Leszek Kulaszewicz

Jeden ze stołów zarezerował PUNO

Publiczność dopisała – przyszli stali bywalcy Salonów, ale nie zabrakło tez i nowych gości