Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz

Home  »  Strona Główna  »  Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz
cze 16, 2022 KBB

We wtorek 21 czerwca 2022 odbyło się spotkanie z australijską pisarką, dziennikarką i poetką Bogumiłą Żongołłowicz.

Spotkanie zatytułowane
POWRÓT ANDRZEJA CHCIUKA DO KSIĘSTWA BAŁAKU
miało charakter hybrydowy (na żywo i online)

Pochodząca ze Słupska Bogumiła Żongołłowicz od 1991 roku mieszka w Australii. Jest autorką kilkunastu książek (w tym biografii Andrzeja Chciuka) i kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół losów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Współpracuje z redakcją Australian Dictionary of Biography, redakcją Polskiego Słownika Biograficznego i Radiem SBS. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Australian Society of Authors.

W roku 2020 została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Bogumiłą Żongołłowicz jest autorką kilkunastu książek (w tym biografii Andrzeja Chciuka oraz książki o Gwidonie Boruckim) i kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in.: w „Kulturze” (Paryż), „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Dzienniku Polskim” (Londyn), „Polityce” (Warszawa), „Głosie Pomorza” (Koszalin-Słupsk), „Konfrontacjach” (Słupsk), „Gryfie” (Słupsk), „Zbliżeniach” (Słupsk), „Gońcu Pomorskim” (Koszalin), „Kurierze Zachodnim” (Perth), „Tygodniku Polskim” (Melbourne), „Wiadomościach Polskich (Sydney), „Ekspresie Wieczornym” (Sydney). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół losów Polaków w Australii po drugiej wojnie światowej.

W spotkaniu wzięła również udział mieszkająca w Australii wdowa po pisarzu.