Agata Kalinowska-Bouvy

Home  »  Lista członków  »  Agata Kalinowska-Bouvy

Agata Kalinowska-Bouvy

Tłumaczka, publicystka, poetka, konserwator dzieł sztuki w brązie.

Ur. 28 stycznia 1963 roku w Warszawie, córka Witolda Jana Pawła i Wandy Apolonii z Michnowskich. W 1984 r. wyemigrowała do Francji, rezygnując dla otrzymania paszportu ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim (romanistyka). Skończyła z wyróżnieniem Ecole Internationale de Langue et de Civilisation Française w Paryżu (język i kultura francuska) (1985), a w 1986 r. uzyskała dyplom techniczny w Ecole Supérieure de Tourisme EST-ESM w Paryżu (turystyka).

W latach 1984-89 pracowała w pracowni plastycznej Max le Verrier w Paryżu (konserwacja brązów i dzieł sztuki z odlewów artystycznych), będąc jednocześnie stażystką rzeżbiarza-metaloplastyka François Meulin pod Paryżem. Po przedstawieniu dokumentacji swoich prac plastycznych i uzyskaniu pozytywnej opinii z „Maison des Artistes” wyjechała na południe Francji, gdzie pracowała jako kierownik Pracowni Sztuki Stosowanej w Opio (1989-90). Tam poznała obecnego męża. Z powodu wypadku w pracowni i złamanych dwóch palców lewej ręki, w 1990 r., musiała zrezygnować z pracy manualnej i rozpoczęła pracę w wolnym zawodzie tłumacza. Swoje biuro tłumaczeń technicznych prowadziła do 2004 r. Obecnie współpracuje Institut de Recherches Biographiques w Vaudricourt (Francja).

Jej szerokie zainteresowania artystyczne nie ograniczają się tylko do sztuk plastycznych. W latach 1986-89 uczestniczyła w zajęciach teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Filotechniczne w Paryżu, uzyskując na przeglądach trzecią i drugą nagrodę. Kilkakrotnie występowała z grupą „La Compagnie des Quinquets”.

W 2004 r. zaproszona na członka Kapituły Nagrody Honorowej konkursu literackiego Fundacji Młodej Polonii, od 2006 członek Jury tego konkursu.

W 2006 r. zaproszona do Honorowego Komitetu Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2006” organizowanego przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska – Europa – Polonia z Warszawy oraz Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturalnego Polonii w Częstochowie oraz do Honorowego Patronatu Poloniady organizowanego przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych związała się z działalnością polonijną i społeczną. Przez wiele lat była prezesem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie – A.P.A.J.T.E. Jest pomysłodawcą i organizatorem: od 2000 r corocznego Salonu Książki Polonijnej, od 2003 r wędrownej Wystawy „Prasa Polonijna na świecie – wczoraj i dziś”. Była członkiem: Polskiego Komitetu Organizacji ds. Unifikacji Neologizmów Terminologicznych i Międzynarodowej Federacji Banków Terminologii (ONZ) 1994-2000. Obecnie należy do szeregu stowarzyszeń, w tym: Towarzystwa Marii Konopnickiej w Warszawie (honorowy), Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, w Londynie, Syndicat des Jounalistes de la Presse Périodique (SJPP )w Paryżu, Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.

Publikacje książkowe: Asy i Burasy (Toutous et Minous), wiersze w podwójnej wersji językowej dla dzieci (Toruń 2000), Kalendarium (Kraków 2004), Triptique romain„(Francja, Belgia, Quebek 2003) – przekład na j. francuski poematu Tryptyk rzymski Jana Pawła II. Jej ostatnia publikacja to książka Pogląd na pogląd, która była prezentowana na Międzynarodowych Targach Książki (maj 2010).

Pogląd na pogląd

Recenzje: 
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxwcmFzYXBvbG9uaWpuYXdjem9yYWppZHppc3xneDozYTQxMTMyNjFiZjZlOTk4
Współautorka Indeksu haseł Polskiego Słownika Biograficznego (Lublin 1999).

Jej utwory poetyckie i artykuły publikowane były w antologiach polskich i francuskich, m.in. Moi réveuse (Paris 1998), Dojrzewanie w miłości (Radom 1999), oraz w pismach: „Aura”(USA), „Powiśle Dąbrowskie”, „Panorama Szachowa”, „Neoterm”, „Pod Wiatr”, Biuletyn Stowarzyszenia „Wspólnoty Polska”, „Pro Polonia” (Polska), „Ekspres Wieczorny”(Australia), „Głos Katolicki”, „Kontakt Polonia”, „Teczka” (Francja), „Polonia Włoska” i innych.

Laureatka I nagrody za recytację na VII Światowym Festiwalu Poezji Marli Konopnickiej w Przedborzu (1998); wyróżnienie IV Polonijnego Konkursu Poezji w Wąglanach (1998), Międzynarodowego Konkursu Literackiego Fundacji Młodej Polonii w Warszawie (1999), VI Polonijnego Konkuru Poezji w Wąglanach (2000), VIII Międzynarodowego Konkursu Poetów Emigrantów w Clearwater (USA 2001) Na IV Salonie Książki Polonijnej w Brukseli otrzymała Nagrodę Honorową przyznaną przez Konsulat Generalny RP w kategorii przekładów literackich (Tryptyk rzymskiJana Pawła II).

Odznaczenia :
Złota odznako Zarządu Głównego Towarzystwa imienia M. Konopnickiej w Warszawie (2001);
Złoty medal zasługi Tow. Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II -za pracę i zasługi w realizacji celów Tow. Przyjaciół Fundacji JP. II w Wielkiej Brytanii   (2005);
Srebrny medal Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA – w uznaniu zasług dla integracji środowiska dziennikarzy i autorów polonijnych oraz za pełną zaangażowania działalność na rzecz Polaków zamieszkałych poza granicami Kraju (2005);
Honorowa Odznaka VPI Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii – w uznaniu zasług na polu krzewienia polskiej myśli technicznej (2006).

dyplom uznania Agata.

Artykół w „Tygodniu Polskim”

Agata