Tłumaczka, publicystka, poetka, konserwator dzieł sztuki w brązie.
Ur. 28 stycznia 1963 roku w Warszawie, córka Witolda Jana Pawła i Wandy Apolonii z Michnowskich. W 1984 r. wyemigrowała do Francji, rezygnując dla otrzymania paszportu ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim (romanistyka). Skończyła z wyróżnieniem Ecole Internationale de Langue et de Civilisation Française w Paryżu (język i kultura francuska) (1985), a w 1986 r. uzyskała dyplom techniczny w Ecole Supérieure de Tourisme EST-ESM w Paryżu (turystyka).
W latach 1984-89 pracowała w pracowni plastycznej Max le Verrier w Paryżu (konserwacja brązów i dzieł sztuki z odlewów artystycznych), będąc jednocześnie stażystką rzeżbiarza-metaloplastyka François Meulin pod Paryżem. Po przedstawieniu dokumentacji swoich prac plastycznych i uzyskaniu pozytywnej opinii z „Maison des Artistes” wyjechała na południe Francji, gdzie pracowała jako kierownik Pracowni Sztuki Stosowanej w Opio (1989-90). Tam poznała obecnego męża. Z powodu wypadku w pracowni i złamanych dwóch palców lewej ręki, w 1990 r., musiała zrezygnować z pracy manualnej i rozpoczęła pracę w wolnym zawodzie tłumacza. Swoje biuro tłumaczeń technicznych prowadziła do 2004 r. Obecnie współpracuje Institut de Recherches Biographiques w Vaudricourt (Francja).
Jej szerokie zainteresowania artystyczne nie ograniczają się tylko do sztuk plastycznych. W latach 1986-89 uczestniczyła w zajęciach teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Filotechniczne w Paryżu, uzyskując na przeglądach trzecią i drugą nagrodę. Kilkakrotnie występowała z grupą „La Compagnie des Quinquets”.
W 2004 r. zaproszona na członka Kapituły Nagrody Honorowej konkursu literackiego Fundacji Młodej Polonii, od 2006 członek Jury tego konkursu.
W 2006 r. zaproszona do Honorowego Komitetu Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2006” organizowanego przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska – Europa – Polonia z Warszawy oraz Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturalnego Polonii w Częstochowie oraz do Honorowego Patronatu Poloniady organizowanego przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych związała się z działalnością polonijną i społeczną. Przez wiele lat była prezesem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie – A.P.A.J.T.E. Jest pomysłodawcą i organizatorem: od 2000 r corocznego Salonu Książki Polonijnej, od 2003 r wędrownej Wystawy „Prasa Polonijna na świecie – wczoraj i dziś”. Była członkiem: Polskiego Komitetu Organizacji ds. Unifikacji Neologizmów Terminologicznych i Międzynarodowej Federacji Banków Terminologii (ONZ) 1994-2000. Obecnie należy do szeregu stowarzyszeń, w tym: Towarzystwa Marii Konopnickiej w Warszawie (honorowy), Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, w Londynie, Syndicat des Jounalistes de la Presse Périodique (SJPP )w Paryżu, Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.
Publikacje książkowe: Asy i Burasy (Toutous et Minous), wiersze w podwójnej wersji językowej dla dzieci (Toruń 2000), Kalendarium (Kraków 2004), Triptique romain„(Francja, Belgia, Quebek 2003) – przekład na j. francuski poematu Tryptyk rzymski Jana Pawła II. Jej ostatnia publikacja to książka Pogląd na pogląd, która była prezentowana na Międzynarodowych Targach Książki (maj 2010).
Jej utwory poetyckie i artykuły publikowane były w antologiach polskich i francuskich, m.in. Moi réveuse (Paris 1998), Dojrzewanie w miłości (Radom 1999), oraz w pismach: „Aura”(USA), „Powiśle Dąbrowskie”, „Panorama Szachowa”, „Neoterm”, „Pod Wiatr”, Biuletyn Stowarzyszenia „Wspólnoty Polska”, „Pro Polonia” (Polska), „Ekspres Wieczorny”(Australia), „Głos Katolicki”, „Kontakt Polonia”, „Teczka” (Francja), „Polonia Włoska” i innych.
Laureatka I nagrody za recytację na VII Światowym Festiwalu Poezji Marli Konopnickiej w Przedborzu (1998); wyróżnienie IV Polonijnego Konkursu Poezji w Wąglanach (1998), Międzynarodowego Konkursu Literackiego Fundacji Młodej Polonii w Warszawie (1999), VI Polonijnego Konkuru Poezji w Wąglanach (2000), VIII Międzynarodowego Konkursu Poetów Emigrantów w Clearwater (USA 2001) Na IV Salonie Książki Polonijnej w Brukseli otrzymała Nagrodę Honorową przyznaną przez Konsulat Generalny RP w kategorii przekładów literackich (Tryptyk rzymskiJana Pawła II).
Odznaczenia :
Złota odznako Zarządu Głównego Towarzystwa imienia M. Konopnickiej w Warszawie (2001);
Złoty medal zasługi Tow. Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II -za pracę i zasługi w realizacji celów Tow. Przyjaciół Fundacji JP. II w Wielkiej Brytanii (2005);
Srebrny medal Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA – w uznaniu zasług dla integracji środowiska dziennikarzy i autorów polonijnych oraz za pełną zaangażowania działalność na rzecz Polaków zamieszkałych poza granicami Kraju (2005);
Honorowa Odznaka VPI Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii – w uznaniu zasług na polu krzewienia polskiej myśli technicznej (2006).
Artykół w „Tygodniu Polskim”