Janusz Guttner

Home  »  Lista członków  »  Janusz Guttner

salon 5Aktor, fotograf, grafik, architekt ?, dziennikarz

Ur. 5 czerwca1938 r. w Warszawie, studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, a następnie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jeszcze przed zrobieniem dyplomu debiutował w filmie Władysława Ślesickiego ?Chwila ciszy?(1964), w rok później zagrał u boku Elżbiety Czyżewskiej w filmie Janusza Nasfetera ?Niekochana?, w roku 1967 zagrał w filmie Jerzego Ziarnika ?Wycieczka w nieznane, w roku 1968 w filmie Jerzego Kawalerowicza ?Gra? oraz w filmie Waldemara Podgórskiego ?Hasło Korn?. Dwukrotnie był gościem Festiwalu Filmowego w Cork w Irlandii (z ?Niekochaną? w 1966 i z ?Wycieczką w nieznane? w 1968). W latach 1966-70 był aktorem Teatru Klasycznego i Rozmaitości w Warszawie, gdzie zagrał w około 1400 przedstawieniach. Ze spektaklem ?Dziś do ciebie przyjść nie mogę? był w ZSSR, Jugosławii, Kanadzie, USA i NRD.

W 1970 r. wyjechał do Londynu. Tu pracował jako architekt, grafik, fotograf i dziennikarz. Od 1982r. występował w Teatrze Nowym, a obecnie związany jest ze Sceną Poetycką. Grał także w filmach brytyjskich, m.in.główna rola w dramacie-dokumencie ?Letter to Poland? oraz filmach krótkometrażowych ?High Trade? i ?My Friend Ivor?. Pojawiał sią też w małych rolach w znanych brytyjskich serialach.

Debiutował wierszami w ?Almanachu młodych. Proza i poezja? (1962/63), której redaktorem był Artur Międzyrzecki. W 2013 r. ukazał się jego tom poezji ?Słowem fotografowane?.

Zanim został w 2014 r. członkiem ZPPnO współpracował ze Związkiem, m. in. przy organizowaniu Salonów Literackich, wieczorów laureatów i innych spotkań z publicznością. To z jego inicjatywy odbyło się spotkanie poświęcone postaci i poezji Wisławy Szymborskiej po śmierci Noblistki. Był to początek regularnie organizowanych spotkań, na których przedstawiana jest poezja wielkich polskich poetów; Janusz Guttner jest autorem scenariuszy i reżyserem tych spotkań.