Joanna Duda-Murowski

Home  »  Lista członków  »  Joanna Duda-Murowski

Duda Murawska

„Jestem kobietą, dlatego w wierszach odzwierciedlam kobiece rozterki” – tak prosto opisuje siebie poetka, urodzona w Tarnowskich Górach, od 1992 r. zamieszkała w Oberhausen.

W jej wierszach, publikowanych wielokrotnie na łamach „Angory”, a także w wydanej w Niemczech „Antologii Języka Polskiego” kobiety odnajdują siebie, mężczyźni znajdują nowe dla nich prawdy, które warto znać. Stąd na spotkaniach z poezją organizowanych przez autorkę płeć silna pojawia się coraz liczniej. I nie przypadkiem.

Swoje wiersze prezentowała wielokrotnie w polskojęzycznym Radiu Duisburg, w programie Romy Stacherskiej i radiu Funkhaus Europa, w Berlinie.

Jest organizatorką „Zlotów Poetów Polonijnych” w Concordii, spotkań z poezją (także dwujęzycznych) w restauracji „Gdańska”, w Oberhausen i w Gelsenkirchen, oraz przez dwa lata w „Piwnicy pod Piastem” w Essen.

Również przez dwa lata, gromadziła poetów w „Kawiarence dwuadresowej”, zaaranżowanej przy Polskiej Misji Katolickiej w Duisburgu.

W 2011 r. zorganizowała pierwsze „Warsztaty poetyckie”, które prowadził dr hab. Paweł Soroka z Warszawy. W 2012 r. zorganizowała drugie warsztaty poetyckie, polaczone z warsztatami deklamacji poprowadzone przez Lidie Kruger i wykladem dr. filozofii Marka Zmiejewskiego pt. „Po co poeta” w Osrodku Spotkan Polonijnych Concordia.

Jest laureatką „Konkursu Literackiego” zorganizowanego przez Studencką grupę literacką Uniwersytetu w Kolonii i Konsulat Generalny RP w Kolonii (Niemcy), XXX Jubileuszowych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Poezji w Wąglanach i VII Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro Prezydenta” w Mielcu.

Poetka należy do grona członków-założycieli Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Twórców i Miłośników Sztuki „KONTAKT” w Dortmundzie. Najmłodszymi twórcami zainspirowanymi przez poetkę byli uczniowie języka polskiego na zajęciach prowadzonych przez nią w niemieckiej szkole. Także na falach polskojęzycznych programów radiowych w Niemczech autorka malowała pejzaże duszy jej tylko znaną techniką.

Należy do Salonu Wandy Sieradzkiej w Holandii oraz Konfraterni Poetów w Krakowie.

Kim jest poetka? Czym jej poezja? Odpowiedź można znaleźć na stronach tomiku wierszy. „To moje wiersze najpełniej mówią o mnie” – mówi.

dwuadresowi

Jej tomik wierszy Dwuadresowi to zbiór utworów napisanych w języku polskim i niemieckim, nawiązujących do jej wewnętrznego rozdarcia i tęsknoty za rodzinnym miastem.