Dana Parys White

Home  »  Lista członków  »  Dana Parys White

Parys WHite

Poetka, autorka opowiadań, piosenek, sztuk teatralnych, przekładów z angielskiego, artykułów i recenzji publikowanych w brytyjskich, kanadyjskich i austriackich pismach polonijnych.

Urodzona w Ostrowi Mazowieckiej, od 1993 r. mieszka w Wielkiej Brytani. Przez pięć lat pracowała wydawnictwie muzycznym JazzWhite w Londynie. W 2005-2006 współpracowała z londyńskim radiem polonijnym Haynow, gdzie prowadziła cykl autorskich audycji poświęconych piosence literackiej pod nazwą ?Biała Galeria”.

Przez dwa lata zwązana była z grupą KaMPe, działającą przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, przygotowując wraz z innymi członkami grupy programy artystyczne. Obecnie prowadzi formację literacko muzyczną ?Bar Artystyczne DNA”.

W 2003 roku jej wiersze znalazły się w antologii współczesnej poezji polskiej ,,Dojrzewanie w miłości” oraz w antologii modlitw współczesnych ,,Do Ciebie Ojcze”. Autorka zeszytu literackiego ,,Tacy sami”. Napisała szereg tekstów piosenek do kompozycji między innymi: Ewy Becli, Hadriana Tabeckiego, Janusza Tyhnana, Jarka Kukulskiego, Jana Kondraka, Marka Andrzejewskiego. Jej piosenki stworzyły materiał muzyczny na płytę ?Makijaże” londyńskiej piosenkarki Ewy Becli, weszły do programu na płytę, ,,Za kulisami” Michała Bajora, znalazły się na najnowszym krążku , Tygiel” zespołu Federacja, a także w repertuarze Roberta Kudelskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZaiKS, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, a do 2011 r. była prezesem brytyjskiego przedstawicielstwa Fundacji Młodej Polonii.

Otrzymała szereg nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach poezji i prozy, między innymi: ,,Złoty Szerszeń” (Warszawa, 2001), ,,Najdroższe gniazdo rodzinne” (Węglany, 2002 i 2003), imienia Marka Hłaski (Wiedeń, 2003) ,,O Laur Miriama” (Lublin, 2003), ,,Piosenka o miłości”, Gliwicki Teatr Muzyczny (2004). Nagradzane utwory publikowane były w almanachach pokonkursowych oraz prezentowane na antenie polskiego radia.

Publikacje książkowe:
Dojrzewanie w miłości. Antologia współczesnej poezji polskiej (2003)
Tacy sami. Autorski zeszyt poetycki (2004)
Z rytmów zżycia na własna nutę (2006)
Emigrantka z wyboru (2008)
Z perspektywy parapetu (2011)

sites.google.com/site/dparyswhite/