3 w 1

Home  »  Bez kategorii  »  3 w 1
mar 2, 2016 KBB

Międzynarodowy  Dzień  Języka  Ojczystego  obchodzony jak co roku 21 lutego był po raz kolejny okazją do spotkania kanadyjskiej Polonii w Saskatoon, by w nowym kraju zamieszkania uszanować i pogłębiać język ojczysty. Hasłem tegorocznych obchodów było: „Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie”. Ma ono skierować uwagę na jeden z największych nierozwiązanych problemów współczesnego świata, a mianowicie przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym, przede wszystkim poprzez umożliwienie równego i powszechnego dostępu do edukacji.

Z inicjatywy Bożeny Pawłowskiej-Kilanowski (AKaPit) i Anety Kuklińskiej – dyrektorki polskiej szkoły w Saskatoon wspólnie opracowano program, w którym postanowiono uczcić jeszcze jedną okazję – Rok Henryka Sienkiewicza, uchwalony przez polski Sejm. W roku 2016 obchodzimy 170 rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci pisarza. Za całokształt twórczości otrzymał on w 1905 r. literacką nagrodę Nobla – w powieści ?Quo Vadis” autor sięgnął do wspólnych, chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej. Autor Trylogii i innych powieści takich jak: W pustyni i w puszczy, Krzyżacy, Za chlebem, Rodzina Połanieckich, Na polu chwały – na zawsze wzbogacił polską literaturę. ?Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli” – czytamy w uchwale Sejmu.

Aneta Kuklińska przywitała zebranych, zapoznając wszystkich z przebiegiem programu, a następnie odczytała najbardziej wzruszający fragment noweli Sienkiewicza Janko muzykant. Urywek powieści W pustyni i w puszczy przeczytała uczennica polskiej szkoły Magdalena Koc. Nauczyciel polskiej szkoły, a zarazem członek AKaPit-u Artur Gudowski zaprezentował w iście aktorskim stylu fragment Latarnika. Później podzielono się refleksją, że to może właśnie latarnik z Aspinwall koło Panamy, Skawiński już ponad sto lat temu nieoficjalnie celebrował Dzień Języka Ojczystego z nieukrywanym wzruszeniem rozczytując się w podarowanej mu polskiej literaturze.

Program obejmował także wystawę polskich książek wszystkich dzieł Henryka Sienkiewicza z biblioteki domowej Artura Gudowskiego.Wystawę wzbogacono najnowszymi książkami dostarczonymi ostatnio z Polski autorstwa: Piotra Żyłki, Jolanty Horodeckiej-Wieczorek, dr Macieja Zarębskiego, Gitty Rutledge, Lidii Kosk, Lucyny Kukomskiej, Aliny Szymczyk, Waldemara Andrzeja Hładki, Jana Kapłana i Marty Dudek-Sokół. Tomik poezji Kolory tęczy Marty Dudek-Sokół był ?najświeższą bułką literacką” na wystawie, dostarczoną z Polski godzinę przed programem. Słowem wiążącym w temacie podzieliła się Bożena Pawłowska-Kilanowski. Został też odczytany krótki fragment książki Strzępy wspomnień autorstwa ks. Jana Kapłana, nawiązujący do wydarzeń Polonii z polskiej parafii w Saskatoon. Zrealizowano również wplatane w program wyświetlanie najbardziej wymownych urywków z filmu Quo Vadis. Aby utrwalać i nie dać pogrześć ojczystej mowy, o czym przypomina Maria Konopnicka, na końcu został odśpiewany jej utwór Rota, do którego muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. W ten skromny, ale pełen symbolizmu sposób uczczono tego polskiego kompozytora, gdyż Rok 2016 jest także Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Uchwała ustanawiająca tę decyzję głosi, że ?Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury. Był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków”. W tym roku przypada 70 rocznica jego śmierci,a w przyszłym – 140 rocznica urodzin.

Bożena Pawłowska-Kilanowski podziękowała wszystkim występującym w programie za twórczą współpracę i zebranej Polonii za przybycie. Nie trzeba przypominać, jak bardzo ważny jest udział młodego pokolenia (szczególnie dzieci z polskiej szkoły) podczas tego typu wydarzeń kulturalnych.

Czytający ten artykuł zapewne łatwo domyśla się znaczenia tytułu niniejszej relacji: ?3 w 1″ . Tak, uczciliśmy trzy okazje podczas jednego polonijnego spotkania. Z prywatnych komentarzy po zakończonym programie usłyszeliśmy, że byli tacy, którzy nie ukrywali łez wzruszenia, a refleksyjnych momentów ku temu nie brakowało.

 Bożena Pawłowska-Kilanowski
(AKaPit – Animatorzy Kultury Polskiej) – członek ZPPnO)