Andrzej Maria Borkowski

Home  »  Lista członków  »  Andrzej Maria Borkowski

Andrzej Maria Borkowski

Artysta, performer i krytyk sztuki, urodzony w Warszawie, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium 1975) i w Courtauld Institute w Londynie (MA 1988) oraz techniki grafiki artystycznej w London School of Printing.

Członek-założyciel nowatorskiej grupy teatralnej „Akademia Ruchu”, zaproszony do współpracy przez brytyjski teatr „Hesitate & Demonstrate”, od 1982 r. mieszka w Londynie.

Od 1986 r. jako krytyk sztuki pisze na łamach londyńskiego „Dziennika” i „Tygodnia Polskiego”, warszawskiego miesięcznika „Art & Business”, pracując też dla polskiej sekcji BBC World Service, mówiąc o sztuce w ramach programu „Sztuka nad Tamizą”.

Członek założyciel grupy „Bigos-Artists of Polish Origin”, z którą wystawia od pierwszego pokazu w 1986 r.; od 1998 r. wykładowca na Brigthon University (School of Art & Communication).

W swej twórczości koncentruje się na rysunku i grafice (monotypie i sitodruki), fotografii oraz tradycyjnej technice malarstwa na szkle. W przeszłości prezentował też instalacje, scenografię teatralną i street graffiti (niewielką ich książeczkę posiada w swych zbiorach Victoria & Albert Museum). Członek Związku Plastyków Polskich (APA).

Odpowiada za wybór grafik do „Pamiętnika Litrackiego”.