MOSZCZYŃSKI Wiktor

Home  »  Lista członków  »  MOSZCZYŃSKI Wiktor

moszczynski

Działacz społeczny i polityczny, dziennikarz.

Ur. W 1946 r. w Londynie. Rodzice Henryk i Anna Barbara (z d. Madejewska) Moszczyńscy byli znanymi działaczami emigracji politycznej. Ukończył Gunnersbury Catholic Grammer School na Ealingu. Absolwent nauk politycznych University of Sussex w Brighton. W latach 1968–1970 redaktor kwartalnika studenckiego „Merkuriusz Polski”, członek władz Zrzeszenia Studentów Polskich na Obczyźnie. Aktywny działacz Polish Solidarity Campaign, w latach 1982-83 przewodniczący tej organizacji, współorganizator demonstracji pod ambasadą 13 grudnia 1981 r., a także wielkiej demonstracji, która odbyła się w tydzień później w Hyde Parku. Wiceprezes Zjednoczenia Polskiego w latach 1990-93, czynnie biorący udział w kampanii na rzecz zniesienia wiz brytyjskich dla Polaków; później rzecznik prasowy tej organizacji, prowadził m.in. kampanię przeciwko „Daily Mail”, gdzie publikowane były antypolskie artykuły (zebrał ponad 80 takich przykładów). ). Od 2012 prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów odpowiedzialny za organizowanie udziału Polaków w przemarszu weteranów przy Cenotaf w Londynie z kazji Remembrance Sunday. Obecnie jest powiernikiem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i Polonia Aid Foundation Trust oraz członkiem Rady Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

W wyborach parlamentarnych w 1983 r. był kandydatem Patrii Pracy w okręgu Bury St. Edmunds, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 1984 r. – w okręgu Suffolk and SE Cambs. W latach 1986-90 był radnym (councillor) w Radzie Ealingu (wcześniej w latach 1979-80 pełnił tę funkcję w Radzie miasta Ipswich)

W latach 1994-2001 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Orzeł Biały”. Przez kilka lat pisał felietony do „Ealing Gazette”, które złożyły się na jego pierwszą książkę Hello I’m Your Polish Neghbour (London 2008). Od lat pisze artykuły do „Dziennika Polskiego” w Londynie. Obecnie ma stały felieton w „Tygodniu Polskim” ), które można przeczytać na blogu http://polaklondynczyk.blogspot.co.uk

W 2011 r. wydał drugą książkę, pierwszą w języku polskim Polak Londyńczyk (Oficyna Wydawnicza Kucharski, 2011). W 2019 r. ukazała się kolejna jego książka po polsku Ogłaszam alarm dla polskiego Londynu, przedstawiająca  losy polskiej społeczności i konsekwencje brexitu, a także nawiązująca do zajść w polityce Europy i Ameryki.

Za działalność promującą interesy Polski i Polaków za granicą otrzymał Złotą Odznakę Orderu Zasługi RP w 1992 r., medal Bene Merito (od MSZ) w 2010 r.  i Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP w 2014.

Mieszka w Londynie.

https://www.zppno.org/aktualnosci/najnowsza-ksiazka-wiktora-moszczynskiego/