10. Salon Literacki w Ognisku Polskim

Home  »  Salon Literacki  »  10. Salon Literacki w Ognisku Polskim
kwi 15, 2015 KBB

W SALONIE Z PADEREWSKIM

Elegancki wieczór, w dodatku jubileuszowy. Sala im. Hemara na piętrze Ogniska Polskiego wypełniona po brzegi. Wśród uczestników 10. z kolei Salonu Literackiego powołanego do życia przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, stali bywalcy, ale też i nowe twarze, przedstawiciele kilku generacji.

Był spektakl, balet, spotkanie z piosenką, spacer po kolekcji malarskiej należącej do Michała Kulczykowskiego, muzyka na żywo ? przy fortepianie grał Zbigniew Choroszewski, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, loteria i kolaż wykonany przez Jacka Wąsowicza, a wszystko w atmosferze talentu i piękna. Na koniec  wykwintna kolacja.

Gości 10. Salonu Literackiego powitał Andrzej Krzeczunowicz. Wśród nich była obecna m.in. księżna Renata Sapieha, która w prezencie twórcom Salonu Literackiego podarowała okulary należące do jej nieżyjącego już męża.

To już tradycja, że goście przynoszą do Salonu podarunki. Dlatego można podziwiać wyjątkowe prezenty, jak na przykład fotel należący w przeszłości do samego Ryszarda Kaczorowskiego ? ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. To właśnie na nim zasiadł Maciej Patkowski – publicysta, dziennikarz, prozaik – gość specjalny Salonu, który na jubileuszowe spotkanie przyjechał z Nowego Jorku, gdzie mieszka i współpracuje z amerykańską prasą polonijną. To również tradycja, że właśnie w tym fotelu zasiada gość specjalny Salonu, o czym wspomniała Regina Wasiak-Taylor.

Niedzielny Salon to wieczór z Paderewskim – politykiem, premierem rządu RP i przede wszystkim światowej sławy pianistą i kompozytorem. Uczestnicy wydarzenia przekonali się o tym najpierw za sprawą spektaklu w sześciu odsłonach „Wersal musi być zniszczony!” w reżyserii Janusza Guttnera. Absolutną perłą programu był występ Lizzie Taylor w układzie baletowym Umierający łabędź.

Katarzyna Majewicz
Goniec Polski, nr 571