Bajor Alwida Antonina

Home  »  Członkowie  »  Bajor Alwida Antonina
mar 3, 2022 KBB

Kresowa publicystka i dziennikarka, pisarka, tłumaczka, scenarzystka teatralna, autorka popularnych książek o polskiej kulturze na Litwie.

Ukończyła studia polonistyczne w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym. W latach 1964-2000 pracowała w polskojęzycznym dzienniku Kurier Wileński. Przez 20 lat była kierownikiem Działu Literatury i Sztuki tegoż dziennika.

Jako publicystka i dziennikarka współpracowała z wieloma czasopismami, jest autorką mnóstwa artykułów, które ukazały się w periodykach: Lithuania, Magazyn Wileński, Katalikų pasaulis, Znad Wilii, Kinas, 7 meno dienos, Veidas, Ateneum Wileńskie, Tygodnik Wileńszczyzny, Nasza Gazeta, Zesłaniec, Pro memoriaoraz w Kwartalniku Filmowym, w polskich i japońskich pismach akademickich.
W latach 1991–1994 była redaktorem polskojęzycznych audycji i słuchowisk stacji radiowej Vilniaus varpas (Dzwon Wileński).

Jest autorką następujących książek:

– Otwarła się nadwilejska góra (wyd. Choose and win media Mikołaj Kołyszko, Kraków, 2020),

Szlakiem bohaterów Potopu Henryka Sienkiewicza (Wyd. Narodowe Centrum Kultury, 2016),

Album „Polskie Studio Teatralne w Wilnie 1960-2010” (Wyd. Polskie Studio Teatralne w Wilnie, 2012),

Druskieniki i okolice (Wyd. Šviesa, Kaunas, 1998),

Mickiewicza młodości kraje (Wydawnictwo Polskie w Wilnie, 1998),

Piorun, Jezioro Czerwone (Wydawnictwo Polskie w Wilnie, 1995),

Virsmas. Rozmowy z Jonasem Vaitkusem (wyd. Biuro Kongresowe Urzędu Miasta Krakowa, Kraków, 1991).

Uhonorowana nagrodą literacką Czesława Miłosza (1992), Nagrodą im. Witolda Hulewicza (2007), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2018), Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2022).