Dobrowolski Andrzej

Home  »  Bez kategorii  »  Dobrowolski Andrzej
sty 4, 2023 KBB

Dziennikarz, autor tysięcy artykułów, analiz politycznych, komentarzy, reportaży, recenzji teatralnych, newsów itp. Od dzieciństwa do wyjazdu z Polski, najpierw do Wiednia, a później do Nowego Jorku, mieszkał w Krakowie. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i nauki polityczne w nowojorskim Queens College. Studiował też m.in. na AGH w Krakowie i programie doktoranckim Graduate Center w Nowym Jorku.

Jest korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Nowym Jorku. Pracował m.in. w oddziale nowojorskim Radia Wolna Europa/ Radia Swoboda w Nowym Jorku oraz krótko w polskiej sekcji RWE w Monachium. W Nowym Jorku był m.in. dziennikarzem „Nowego Dziennika”, redaktorem naczelnym miesięcznika „Głos”, a także miał programy w telewizji „Studio 3” oraz „CUNY”.

Podczas pracy dziennikarskiej w Ameryce miał okazję głównie rozmawiać i pisać, ale też robić wywiady telewizyjne, z wieloma znanymi w USA politykami, w tym obecnym prezydentem, a ówczesnego senatorem, Joe Bidenem czy byłym gubernatorem Nowego Jorku George E. Patakim.

Wśród jego wielu polskich rozmówców byli politycy w tym m.in. w kolejności Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Lech Kaczyński, czy Mateusz Morawiecki.

Z licznych słynnych artystów, których portretował w mediach pamięta takich jak Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Penderecki, laureatka nagrody Pulitzera Martyna Majok, Grzegorz Jarzyna, dyrektor Metropolitan Opera Peter Gelb, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Alicja Kurzak, Roberto Alagna, Janusz Kapusta, Rafał Olbiński i innych.

Wykładał nauki polityczne m.in. na nowojorskim Mercy College. Zasiada w Radzie Doradczej Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku.

Jest m.in. autorem sztuki teatralnej „Lęk”, scenariusza filmowego „Po sezonie” oraz przygotowanej do druku powieści „Nowojorskie marzenie”.

Nagrodzony prezydenckim Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” Ministra Obrony Narodowej RP.