FICE Łucja

Home  »  Członkowie  »  FICE Łucja
sty 30, 2015 KBB

Ukończyła Technikum Chemiczne w Gorzowie Wielkopolskim o specjalności technolog procesów chemicznych. Pracowała jako laborant w Zakładach Chemicznych Stilon. Po likwidacji zakładu pracowałam w kilku przedsiębiorstwach, jako pracownik biurowy. Następnie przez 12 lat prowadziła prywatną działalność gospodarczą. Mając 52 lat w 2004 roku podjęła decyzję o emigracji.

Przez pięć lat przebywała i pracowała na Wyspach Brytyjskich jako opiekunka w Care Home, w LLianelli (Walia). Wróciła do Polski w 2009 r. i po krótkim pobycie wyjechała do Niemiec w charakterze opiekunki w niemieckich domach. I tak do dzisiaj. Ponad osiem miesięcy w roku przebywa w Niemczech. Przemierzała Niemcy od północy do południa w poszukiwaniu euro. Pracowała w wielu, wielu domach i wielu miejscowościach.

Doświadczenia te stały się kanwą jej kolejnych powieści. Wydała: „Przeznaczenie” (2012), „Wyspa Starców” (2013), „Za Kryształowym Lustrem” (2017). Jest też autorką czterech tomów poezji, Jej debiutancki tomik poetycki, „W moim śnie”, ukazał się w 1997 r.  Następnie wydała dwa tomy poezji, „Piegi na słońcu”(2010) oraz „Opiekunka”  (2012), ten ostatni została nagrodzony na ogólnopolskim konkursie poetyckim „Dać świadectwo”. Jej wiersze były drukowane w wielu almanachach i antologiach. Recenzje jej książek i wywiady z nią ukazały się m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Polityce” i „Akancie”.

Na zaproszenie Anny Kronenberg, która zainteresowała się twórczością Łucji Fice i omówiła ją w pracy naukowej na temat literatury emigracyjnej, wzięła udział w Festiwalu Emigracji (Gdynia w 2016). Redaktor naczelny czasopisma literackiego AKANT Stefan Pastuszewski poświęcił twórczości Łucji Fice opracowanie naukowe.

Poezja jest jej pasja od dzieciństwa i to poezja dała jej warsztat, by mogła sięgnąć po prozatorskie pióro.

W roku 2016 zostałam odznaczona medalem  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  za zasługi dla Kultury Polskie. Od 2012 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz członkinią RSTK (Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury) w Gorzowie, do którego należy od 1995 roku. Kilkanaście razy brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Literackich organizowanych przez RSTK.

Ma gotową do druku czwarta  powieść „Strona Grzechu”, która ukaże się zapewne na wiosnę tego roku w wydawnictwie WFW Warszawa.

http://www.echogorzowa.pl/news/31/czytajzemna/2017-10-22/gorzka-prawda-19939.html

http://www.echogorzowa.pl/news/31/czytaj-ze-mna/2013-12-07/druga-angielska-ksiazka-lucji-fice-5824.html