Gitta Rutledge

Home  »  Bez kategorii  »  Gitta Rutledge
rutledge sty 20, 2013 ZPPnO

Gitta Rutledge

Poetka urodzona  na pograniczu Europy i Azji  w Czelabińsku na Uralu , posiadająca obywatelstwo polskie i amerykańskie. Ukończyła Wydział Elektroradiologii w Poznańskim Studium Medycyny. W 1972 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Regularnie odwiedzała Polskę władając językiem polskim , angielskim i rosyjskim. W lipcu 2009 r. powróciła do Polski, nadal utrzymując stały kontakt z Ameryką

Pisać zaczęła na Manhattanie. W 2008 r. zadebiutowała zbiorem wierszy ?Labirynt”. W 2010 r. wydaje w Polsce zbiór poezji lirycznej ?Fasynacje”, a w czerwcu 2010 r. promuje tę nową książkę na Spotkaniu Autorskim w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Poznaniu. W pierwszych dniach 2011 r. wydana została jej kolejna książka zatytułowana ?Zwierzenia”, a w maju 2011 r. powstała z niebytu książka liryczna zatytułowana ?Namiętności”. W 2012 r. ukazała się na rynku wydawniczym piąta poetycka książka Gitty Rutledge, zatytułowana ?Pomiędzy kroplami”: Autor posłowia, ceniony pisarz polski Andrzej Zaniewski, napisał ?Liryczne wiersze – filmy z wyobraźni są w twórczości Gitty Rutledge zjawiskiem częstym i typowym, wywodzącym się ze stworzonej przez artystkę indywidualnej konwencji współczesnego utworu ? krótkiej opowieści o życiu”. W roku 2013 pojawiła się barwna książka, tym razem z literatury dziecięcej, zatytułowana ?Wśród przyjaciół”. Według oceny krytyka literackiego zawartej we wstępie książki : ?Gitta Rutledge stworzyła piękną, wzruszającą opowieść dla najmłodszych słuchaczy i czytelników. Chwilami pobrzmiewają w niej echa poczciwego Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego- wyraźne w rytmice niektórych strof?.

W ?Pamiętniku Literackim”, wydawany przez ZPPnO pojawiły się teksty Gitty Rutledge pisane prozą, zapowiadające autobiograficzną powieść zatytułowaną ?Podróż przez życie?, która zostanie wydana jako kolejna książka tej autorki.

Wiersze liryczne poetki publikowane są w periodyku artystyczno-naukowym ?Quo Vadis”, ?Horyzonty” oraz w pismach literackich: ?Gazeta  Kulturalna?, ?Miasteczko – Poznań”, „Arena”, ?Listy z Daleka”, ?Myśl Literacka”, ?Spojrzenie”, wydawanych w Polsce oraz w ?Gazecie POLSKIEJ”, wydawanej w Nowym Jorku (USA) oraz w wielu gazetach lokalnych.

Gitta Rutledge jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów w Malme ( Szwecja)

Autorka ZAPRASZA do odwiedzenia strony

www.gittarutledge.com