Jolanta Horodecka- Wieczorek

Home  »  Bez kategorii  »  Jolanta Horodecka- Wieczorek
74 jhw czyta sty 20, 2013 ZPPnO

Jolanta Horodecka-Wieczorek

Urodziła się i mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. Jest autorką literatury fantastycznej i ponad 160 bajek w wierszu i w prozie. Ma wykształcenie ekonomiczne ze specjalnością ekonomiki handlu.

Debiutowała w 2001 roku powieścią zatytułowaną Nieskończony wywiad, wydaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Kolejną publikacją było opowiadanie Podróż bez biletu, które ukazało się 2002 roku na łamach miesięcznika ?Czwarty Wymiar?, magazynu o tematyce ezoterycznej.

Zasadniczą część jej dorobku literackiego stanowią bajki dla dzieci. Napisała ich ponad 160 w wierszu i w prozie w sześciu wersjach językowych. W latach 2003-2005 wydawnictwo ?O-Press? opublikowało 22 książeczki, z których każda stanowiła osobną bajkę z całostronicowymi ilustracjami.

W 2004 roku Wydawnictwo RG Fischer z Frankfurtu nad Menem wydało zbiór 16 opowiadań bajkowych autorki w wersji niemieckiej, In der Welt der Marchentraum, a jej twórczość weszła do antologii opowieści niemieckich Collection deutcher Erzahler  W wyniku tej publikacji autorka wzięła udział w światowej akcji ?Chleb dla świata?.

Wszystkie bajki Jolanty Horodeckiej-Wieczorek opatrzone są emblematem ?Bez przemocy? i posiadają głęboko humanistyczne przesłanie, wyrażone w formie morałów. Wiele tych bajek jest inscenizowanych w szkołach i przedszkolach, a wychowawcy, także w szkołach pracujących poza granicami Polski, nawet w Abakanie na dalekiej Syberii, używają ich jako materiału dydaktycznego.

W maju 2010 r. nakładem Wydawnictwa Buchmann ukazała się wierszowana biografia Fryderyka Chopina Wiatru tchnienie o Chopinie. Książka została już przetłumaczony już na cztery języki. Jolanta Horodecka-Wieczorek promowała ją na szeregu spotkań autorskich.

Autorka otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za bogaty edukacyjny dorobek w dziedzinie literatury dziecięcej (2005) oraz medal prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego za krzewienie kultury polskiej i promowanie miasta, również poza granicami kraju. (2006). W 2007 roku była nominowana do tytułu ?Niezwykłej Polki? (fundacja m. in. pod patronatem Marii Kaczyńskiej oraz czasopisma ?Przyjaciółka?).

Jolanta Horodecka-Wieczorek jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Dziennikarzy i Tłumaczy APAJTE z siedzibą w Paryżu.

Strona Jolanty Horodeckiej- Wieczorek: www.jhw.com.pl

 

 

 

Tagged with: ,