KATARZYNA ZECHENTER W KRAKOWIE

Home  »  Bez kategorii  »  KATARZYNA ZECHENTER W KRAKOWIE
wrz 12, 2023 KBB
Jednak z najciekawszych współczesnych polskich poetek, a przy okazji również historyczka literatury i kultury polskiej, urodzona w Krakowie, a od wielu lat wykładająca literaturę polską w krajach anglojęzycznych (aktualnie mieszka i wykłada w Londynie), dwukrotnie spotka się z czytelnikami w Krakowie właśnie.
13 września 2023 roku w krakowskim Klubie Pod Gruszką o godzinie 18.00. Następnego dnia, w czwartek 14 września, również o godz. 18, wiersz Katarzyny Zechenter „A przeszłość idzie przeze mnie” w interpretacji autorki otworzy program „Kraków i Świat – mówiony: REKOMENDACJE”, Pałac Potockich, Rynek Główny 20.
Zechenter ukończyła studia filologiczne na UJ i doktoryzowała się na University of Michigan w Ann Arbor. Wykładała literaturę polską na University of Kansas; obecnie wykłada na University College London. Autorka monografii o osiemnastowiecznych pisarzach regionu świętokrzyskiego, twórczości Tadeuszu Konwickiego (The Fiction of Tadeusz Konwicki. Coming to Terms with Post-War, 2007), pisarzach polsko-żydowskich (między innymi o Jadwidze Maurer, Michale Głowińskim, Aleksandrze Rymkiewiczu), autorka prac o roli Krakowa w pamięci krakowskich Żydów (Polin. Studies in Polish Jewry).
ale chyba jednak go kocha
chociaż te słowa
niczym martwa natura
i kielich bez wina
na starym holenderskim obrazie
w muzeum
po godzinach
Tak właśnie smakuje poezja Katarzyna Zechenter (tu: wiersz „Malarstwo”) – przedstawia ją również najnowszy numer Miesięcznik „Kraków” i Świat”.
Barbara Toruńczyk pisała kiedyś o jej wierszach „Są piękne. Są wstrząsające. Każdy się w nich odnajdzie”. A ja, choć w dzieciństwie słoń na ucho nadepnął, poezję bardzo lubię. I nawet pomimo mej wady czuję i słyszę każde słowo z każdego wiersza Zechenter – bo to spokojne, ascetyczne obrazy, która tkwiąc mocno w realiach, historii, słowem w „tu i teraz”, i utrwalając je delikatnie szkicowanym słowem, jednocześnie zmienia czytelnika.
ZAPRASZAM NAJSERDECZNIEJ.
Witold Bereś