Manchester w hołdzie Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej

Home  »  Strona Główna  »  Manchester w hołdzie Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej
paź 2, 2025 KBB

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska z Elfem (autoportret)

Relacja filmowa z uroczystości w Manchesterze zrealizowana przez Adrianę Kulig

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił patronem roku 2025 m.in. Marię Pawlikowską-Jasnorzewskiej, która zmarła 6 lipca 1945 r. w Manchesterze.

19 września polska społeczność z Manchesteru, przedstawiciele polskich środowisk m.in. z Londynu, Liverpoolu, Sheffield, Yorku oraz reprezentanci Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i konsulatu w Manchesterze upamiętnili Marie Pawlikowską-Jasnorzewską, wybitną polska poetkę i dramatopisarkę, a także jej męża, kpt. Stefana Jasnorzewskiego, pilota Polskich Sił Powietrznych oraz Royal Air Force, zmarłego w 1970 r.

W asyście harcerzy, sztandarów oraz wśród zapalonych świec odbył się apel pamięci przygotowany przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, a poprowadzony przez Karola Kamila Perutę. Związek Pisarzy był fundatorem tablicy nagrobnej dla małżonków: poetki i jej pilota.

Następnie uroczystości przeniosły się do Parafia Miłosierdzia Bożego w Manchester, gdzie Magdalena Erdman, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego za Granicą i Miejsc Pamięci MKiDN, oraz Ireneusz Truszkowski, Konsul Generalny RP w Manchesterze, odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą poetce znajdującą się przed wejściem do świątyni, która od ponad 77 lat stanowi centrum życia polskiego i polonijnego w Manchesterze.

Na zakończenie w siedzibie parafii odbyło się sympozjum, a referaty wygłosili prezes ZPPnO Reginy Wasiak-Taylor oraz dr. hab. Andrzeja Suchcitza z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Na zakończenie tego bogatego w wydarzenia dnia odbył sie program poetycko-muzyczny „Wczoraj kwitło moje serce…” (scenariusz Maria Topczewska), w którym wystąpili: Patrycja Zając i Adam Hypki (aktorzy) i muzycy: Alicja i Jan Kojderowie oraz Michał Korzeniewski.

Na ten uroczysty dzień ZPPnO przygotował specjalną broszurę”Podwawelska rusałka w Manchesterze”.

Magdalena Erdman odznaczyła ks. Karola Rogasika Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Martę Cienkowską.

Wywiad z Reginą Wasiak-Taylor:

https://www.youtube.com/watch?v=QTb0AGBaRfw