PODSUMOWANIE ROKU 2023

Home  »  Bez kategorii  »  PODSUMOWANIE ROKU 2023
gru 30, 2023 KBB

Rok 2023 był dla Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) okresem intensywnej aktywności, wypełnionym zarówno tradycyjnymi, corocznymi wydarzeniami, jak liczne spotkania autorskie, Salony Literackie czy rozmowy wokół „Pamiętnika Literackiego”, jak i nowymi, innowacyjnymi projektami.

Mimo napotkanych przeciwnościom losu, których nie da się ominąć, byliśmy świadkami znaczących sukcesów i inspirujących wydarzeń. W lutym podjęto decyzję o powołaniu przy Związku Ośrodka Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej, co stanowi istotny krok w zgłębianiu historii i kultury polskiej na emigracji. W tym samym miesiącu, w Ognisku Polskim odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Literackich Związku Pisarzy. Nagrody otrzymali: Wioletta Grzegorzewska za książkę „Wilcza rzeka” oraz profesora Neala Pease’a za za popularyzowanie literatury i kultury polskiej w kraju jego zamieszkania.

Na przełomie marca i kwietnia, we współpracy z Katedrą Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki UJ, zorganizowano w Krakowie konferencję naukową „Wokół Oficyny”, która skupiła się na twórczości pisarzy, grafików i tłumaczy związanych z londyńskim wydawnictwem „Oficyna Poetów i Malarzy” Krystyny i Czesława Bednarczyków.

Książki naszych autorów na Targach Książki

W drugiej połowie maja członkowie ZPPnO wzięli udział w Międzynarodowych Targach Książki, prezentując w Warszawie swoje najnowsze książki. Po zakończeniu targów odbyło się „Towarzysko-literackie spotkanie pisarzy i przyjaciół” w Klubie Księgarza na Starówce w Warszawie.

W połowie roku Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie otrzymał dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na realizację projektu „Nowe Książki autorów ZPPnO na Obczyźnie w Londynie – wideo prezentacje”.

Jesienią zakończono trwający od 2021 r. projekt „Norwid w Wielkiej Brytanii”.

Dzięki staraniom Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, wydawnictwa PUNO Press i Fundacji Museion Norwid wydana została monografia „Norwid żywy – kontynuacja”.

W październiku, w ramach Ośrodka Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej, przy współpracy z Zakładem Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakładem Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO), zainicjowano otwarte konserwatoria „Czytanie Filipowicza”, obejmujący cyfrowe wykłady i spotkania związane z twórczością Kornela Filipowicza.

W tym samym miesiącu jeszcze rozpoczęto projekt finansowany przez National Lottery Heritage Fund, poświęcony życiu i dziedzictwu Krystyny Bednarczyk. Inauguracją projektu było w listopadzie międzynarodowe sympozjum „Krystyna Bednarczyk i Jej Oficyna”, współorganizowane z University College London School of Slavonic and East European Studies (UCL SSEES) oraz z PUNO. Częścią międzynarodowych wydarzeń były również warsztaty literacko-artystyczne oraz recital poetycko-muzyczny w oparciu o poezję Krystyny i Czesława Bednarczyków.

Odbyły się dwa Salony Literackie, które w ostatnich latach przeniesione zostały z Ogniska Polskiego do restauracji Łowiczanka w POSKu. Styczniowy, 32 Salon, poświęcony był poecie emigracyjnemu Zygmuntowi Ławrynowiczowi, a bohaterem jesiennego 33 Salonu był Janusz Guttner – w ten sposób ZPPnO uczciło 85 urodziny aktora poety i fotografa, który jako jedyny uczestniczył we wszystkich Salonach od czasu ich powstania w 2012 r.

Rok 2023 dla Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) był bez wątpienia okresem pełnym różnorodnych wydarzeń, które nie tylko wzmocniły naszą społeczność, ale także umocniły naszą pozycję jako aktywnych promotorów polskiej kultury poza granicami Kraju. Patrząc w przyszłość z nadzieją i optymizmem, pragniemy wszystkim życzyć, aby rok 2024 przyniósł równie wiele sukcesów, nowych inspiracji i niezapomnianych chwil.

Naszym autorom, członkom ZPPnO, a także pisarzom niezrzeszonym życzymy owocnej twórczości, natchnienia w procesie pisarskim i nieustającej pasji do dzielenia się polską literaturą z światem. Niech kolejne miesiące przyniosą wiele nowych możliwości, sukcesów oraz chwil artystycznego spełnienia.

Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku 2024!