11 stycznia Sali Wykładowej PUNO w londyńskim POSKu prof. Jan Władysław Woś wygłosił wykład poświęcony Polakom mieszkającym we Florencji. W ciągu godzinnej prelekcji prof. Woś przedstawił historyczną panoramę polskich kontaktów z miastem nad rzeką Arno, poczynając od średniowiecza, a kończąc na czasach współczesnych. Z miastem związani są polscy pisarze, którzy krócej lub dłużej tu mieszkali, m.in. Stanisław Brzozowski, Julisz Słowacki, Teofil Lenartowicz. To do tego ostatniego jeździł Władysław Mickiewicz, syn poety, gdyż chciał otrzymać pamiętnik Zofi Szymanowskiej, siostry Celiny Mickiewiczowej; wszystko wskazuje, że mu się to udało, gdyż pamiętnik przepadł, a Władysław Mickiewicz był znany z niszczenia dokumentów, które kompromitowałyby ojca. W kościele San Marco przy Piazza San Marco pochowany jest Stanisław Poniatowski bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W kościele Santa Croce w kaplicy Salvatich znajduje się nagrobek córki Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, córki Izabeli Czartoryskiej. To tylko kilka przykładów polskich śladów we Florencji.
Prof. Woś po raz pierwszy wyjechał do Włoch w 1967 r. jako stypendysta. Studia na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie; w Instytucie Studiów Średniowiecznych Uniwersytetu Lowańskiego w pizańskiej Scuola Normale Superiore.Prowadził badania w Istituto Italiano per gli Studi Storici ?Benedetto Croce? w Neapolu oraz w archiwach Rzymu, Florencji i Wenecji. Odnalazł, przygotował i m. in. najstarszy opis Warszawy jako stolicy z 1596 roku, sporządzony przez Jana Pawła Mucante mistrza ceremonii dworu papieskiego. W latach 1987-2008 był wykładowcąi na Uniwersytecie Trydenckim . Obecnie mieszka we Florencji
Jest założycielem Towarzystwa Kulturalnego Włochy-Polska i Centrum Dokumantacji Historii Europy Wschodniej działających przy Uniwersytecie Trydenckim oraz współzałożycielem Centrum Studiów nad Europą Wschodnią w Trydencie.
Członek wielu towarzystw naukowych, m. in. PTNO i ZPPnO w Londynie, a także Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Doctor honoris causa PUNO.
Na jesieni 2016 r. ukazała się autobiografia profesora.