Relacja z Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Saskatoon – 16.II.2014

Home  »  Bez kategorii  »  Relacja z Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Saskatoon – 16.II.2014
lut 23, 2014 ZPPnO
Każdego roku – 21 lutego jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Kanadyjska Polonia w Saskatoon uczciła ten dzień z kilkudniowym wyprzedzeniem  w minioną niedzielę.
Dla zainteresowanych załączam krótką relację z tego wydarzenia ( kliknij odnośnik „więcej”).
 
A poniższy link  to piosenka „Ucz się polskiego” w wykonaniu Anny Żebrowskiej, która była muzycznym podkładem do prezentacji, honorującej wszystkie osoby wspomagające szkołę polską w Saskatoon.
Szkoła ta za dwa lata obchodzić będzie 50-lecie swe dzialalnosci.

 RELACJA Z OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

Przypadający co roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był obchodzony przez kanadyjską Polonię w Saskatoon z kilkudniowym wyprzedzeniem – 16-go lutego w sali parafialnej koscioła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zebranych przywitali organizatorzy: Bożena Pawłowska-Kilanowski i koordynator polskiej szkoły w Saskatoon – Jolanta Thingvold.

Program otworzył dr Edward Karpiński odczytaniem Przesłania od Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Saskatoon – dr Wojciecha Pniejni Olszyńskiego ( w załączniku).

Uczestnicy obejrzeli dwie prezentacje medialne:

  • odczyt przedstawiony w Sejmie przez p. poseł Annę Nems na temat skutków zaniedbywania języka polskiego
  • prezentacja / podziękowanie, honorująca wszystkie osoby i organizacje, wspomagające 48-letnią działalnosć polskiej szkoły w Saskatoon.

Bożena Pawłowska-Kilanowski odczytała referat zatytułowany – ” Na straży polszczyzny”, po czym dzieci polskiej szkoły pięknie wyrecytowały wiersz jej autorstwa – „Mowa ojczysta” -dedykowany wszystkim uczniom tejże szkoły.

Koordynator szkoły – Jolanta Thingvold uhonorowała Dyplomem Uznania pierwszą nauczycielkę polskiej szkoły – p. Marię Frycz, która w podziękowaniu wzruszyła wszystkich swoimi wspomnieniami z lat powstawania polskiej szkoły.

Odbyło się także poszukiwanie „Polskiego Skarbu”, którym okazała się uczennica 8-letnia     Ola Zatorska.To wyróżnienie spotkało ją za jej wzruszającą wypowiedz. Miesiąc wczesniej,  po prezentowanych przez uczniów polskiej szkoły „Jasełkach”, zagadnięta w j.angielskim zareagowała słowami: „Można mowić do mnie po polsku.Jestem Polką”. Za przykład takiej patriotycznej postawy, promującej język ojczysty Ola została wynagrodzona polską książką wraz z grą komputerową, którą obiecała dzielić się z koleżankami i kolegami z polskiej szkoły.

Uczniowie zaspiewali piosenkę – „Jak długo na Wawelu”, z dużym zaangażowaniem w ten spiew wszystkich zebranych.

Wierszem „Bogactwo” -Marka Gajowniczka w wykonaniu p.Doroty Rogowskiej oraz Przesłania papieża bł. Jana Pawła II o pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego, które odczytała p.Ewa Grochulski zakończono polonijne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

ORGANIZATORZY SPOTKANIA DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM , którzy dołożyli wszelkich starań, aby to ważne polonijne wydarzenie teraz i w przyszłosci wzmacniało polskie tradycje i patriotyzm,        a przede wszystkim dbało o zachowanie polszczyzny jako nosnika naszej kultury.  Niech poprawnosć i sprawnosć językowa oraz etyka i estetyka słowa, o których wspominała referentka staną się stałymi elementami kultury naszego języka ojczystego.

Całosć zakończyła się miłym , serdecznym akcentem – do kawy uczniowie serwowali domowego wypieku ciasteczka-serduszka ( dwa dni wczesniej był dzień sw. Walentego).

W podsumowaniu programu Bożena Pawłowska-Kilanowski zapowiedziała kolejne, marcowe spotkanie, które z założenia ma być zrealizowane przez wszystkich chętnych zgłaszających udział. ZAPRASZAMY ! Tematem tego spotkania będzie ustanowiony przez polski sejm Rok 2014 -ROKIEM KOLBERGA.

             – Bożena Pawłowska-Kilanowski (członek Związku Pisarzy Polskich)