Wieczór Laureatów Nagrody Literackiej ZPPnO roku 2013

Home  »  Bez kategorii  »  Wieczór Laureatów Nagrody Literackiej ZPPnO roku 2013
lut 18, 2014 ZPPnO

Wieczór Laureatów Nagrody Literackiej ZPPnO roku 2013.

1 marca, godz.17.00,  POSK, sala multimedialna, IV p.

  • Nagrodę główną za całokształt twórczości otrzyma prof. dr Jerzy R. Krzyżanowski (USA), nestor polskiej nauki o literaturze w kraju i zagranicą.

Laudacja ? dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm

  • Nagroda im. Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku 2012 dla Wojciecha Karpińskiego z Francji za Twarze.

Laudacja ? amb. Andrzej Krzeczunowicz

  • Nagroda dla obcokrajowca za upowszechnianie kultury i literatury polskiej: dr Charles S. Kraszewski (USA).

Laudacja ? ks. prof. Janusz A. Ihnatowicz

  • Nagroda za najlepsze opracowanie naukowe roku 2012 dotyczące kultury i literatury na emigracji: Oskar Stanisław Czarnik: W drodze do utraconej Itaki. Prasa, książki i czytelnictwo na szlaku Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (1940-1942) oraz Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu (1941-1946).

Laudacja ? dr Beata Dorosz

W programie prowadzonym przez amb. Andrzeja Krzeczunowicza, prezesa ZPPnO przewidziane są: laudacje, wystąpienia laureatów, stoisko z książkami.

Wstęp: wolne datki         Po programie: lampka wina

                                               ***

6. Salon Literacki,

2 marca, niedziela, godz. 15.45, w Sali Hemara na Ip. Ogniska Polskiego.

W 6. Salonie Literackim zobaczymy i usłyszymy najciekawszych polonijnych poetów piszących piosenki. Iza Wilczyńska śpiewać będzie nowe utwory Dany Parys-White, a Ryszard Pihan zinterpretuje własne teksty i lirykę Aleksego Wróbla. Tym razem gościć będziemy aż trzech pisarzy: Wojciecha Karpińskiego z Francji, Charlesa Kraszewskiego ? poetę z USA oraz prof. Oskara Czarnika z Warszawy. Z główną prelekcją pt. Moje życie z ?Zeszytami Literackimi? wystąpi Wojciech Karpiński, autor znakomitej książki eseistycznej pt. ?Twarze?. W Salonie nie zabraknie stałych jego elementów: przy sztaludze zasiądzie Andrzej Maria Borkowski, klasykę baletową zatańczy Lizzie Taylor, a o nabytkach pochodzących od wybitnych postaci emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii opowie Katarzyna Bzowska. Na wyborną kolację z winem zaprosi Jan Woroniecki. świece w Salonie zapalamy i gasimy przy muzyce jazzowej Zbigniewa Choroszewskiego. Rezerwacja biletów w cenie ?30 i ?35 u Marii Dowgiel, tel. 01992 635535, kom. 079 61 07 69 93.  Czeki prosimy wystawiać na Salon Literacki w Ognisku Polskim i przesyłać na adres: 5 Alexandra Road, London W4 1AX.

                                                   *

Uwaga: Poprzedni, grudniowy Salon Literacki w Ognisku Polskim zarejestrowany przez TV Polonia i emitowany już dwukrotnie w telewizji, pokazał rozkwitający na nowo Klub i rozsławił jego literacki program. (Notabene, jesteśmy w posiadaniu kilku kopii DVD z tymże reportażem dokumentalnym red. Krystyny Piasecznej zat. ?Tuwim w Londynie? .)