Wyróżnienie dla Bożeny Heleny Mazur Nowak

Home  »  Bez kategorii  »  Wyróżnienie dla Bożeny Heleny Mazur Nowak
sie 13, 2016 KBB

Bożena Helean Mazur Nowak otrzymała tytuł autora roku 2016, przyznany przez Miasto Literatów 2000++.  Poetka  pochodzi z Opola. Od 2004 r. mieszka w Wielkiej Brytanii. Debiutowała w Kawalkadzie na łamach „Radaru”. Jej wiersze prezentowały na swoich łamach „Myśl Polska”, „Angora”, „The Polish Observer”, „Metafora” oraz dwumiesięcznik „Poezja dzisiaj”. Wiersze poetki znalazły się w Antologii Poezji Emigracyjnej „Piękni Ludzie Poeci Mojej Emigracji” wydanej w Londynie w 2012 roku . W 2013 r. zostały wydane antologie ,,Contemporary Writers of Poland” i „Niosący Słowa” w których zamieszczone były wiersze i sylwetka poetki. Wiersze jej, przetłumaczone przez nią samą na język angielski, ukazały się w kilkudziesięciu antologiach i pismach literackich m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Indiach.

Została poetą wydania „marzec 2013” w kwartalniku „New Mirage Journal” (USA) oraz poetką wydania lato 2014 kwartalnika „ken*again”(USA). W roku 2014 „The Australia Times Poetry Magazine” w kilku kolejnych wydaniach zaprezentowało sylwetkę poetki i jej wiersze. Periodyk na swoich łamach promuje najnowszy tomik jej wierszy. „The Australia Times Fiction Magazine” opublikował fragmenty debiutanckiej prozy. Jej twórczość została przedstawiona w ,,Writting The Polish Diaspora” (USA). Jest także tłumaczką. Przekłada nie tylko swoje wiersze, ale również poezję „kolegów po piórze”. 

Bożena Helena Mazur-Nowak jest członkiem , Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, a także Stowarzyszenia Autorów Polskich O/Warszawski II, Academy of American Poets oraz Partii Dobrego Humoru.

W 2014 r. za wiersz „Sunrise at the seaside” otrzymała Poet Gratitude Award (USA). W 2015 r. Kapituła Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej przyznała autorce wyróżnienie za „zasługi dla kultury polskiej”, a Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki – statuetkę za ,,wierność Polsce w swojej twórczości oraz jej rozpowszechnianie na obczyźnie”.W 2015 r. otrzymała również statuetkę Feniks – Nagroda Ekspresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego

Bożena Helena Mazur-Nowak wydała sześć tomików wierszy: „nad brzegiem rzeki zwanej życiem” w 2011 r., „bilet do stacji Szczęście” w 2012 r., „na rozstań moście” w 2013 r., „Whispered” w 2013 r. (USA), „Blue Longing” w 2014 r. (Kanada), ,,kormorany powrócą” w 2015 r. oraz dwa zbiory opowiadań w języku angielskim ,,Doom” , ”Interrupted Life”. Zbiór opowiadań „Przerwane życie” jesienią 2016 r. trafi na półki księgarskie.