Andrzej Krzeczunowicz

Home  »  Lista członków  »  Andrzej Krzeczunowicz

Andrzej Krzeczunowicz

Dziennikarz, dyplomata, pisarz polityczny.

Prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Urodzony we Lwowie w 1930 r. Pochodzi ze starej ormiańskiej rodziny od wieków osiadłej w Polsce, której udokumentowane dzieje sięgają czasów założenia Stanisławowa w 1662 r. Szkoły średnie ukończył we Francji i Wielkiej Brytanii. W 1952 r. otrzymał dyplom magistra (MA) historii Uniwersytetu St. Andrews (Szkocja). Ukończył podyplomowe studia w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie w Strasburgu (1953-54).

W latach 1954-88 pracownik Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa w Monachium; kolejno redaktor, kierownik Dziennika Radiowego, wicedyrektor. Współpracował z czasopismami polskimi w Londynie, Nowym Jorku i Paryżu, a także z amerykańskim tygodnikiem „Time”.

W latach 1989-92 dyrektor Biblioteki Polskiej i Muzeum im. Adama Mickiewicza w Paryżu. Po zmianie ustroju, członek rządowego zespołu negocjacyjnego w sprawie wejścia Polski do NATO, pierwszy ambasador RP przy NATO, ambasador przy UZE w Belgii i Luksemburgu (1992-1997).

W latach 1998-99 Senior Associate Member St. Anthony’s College w Oksfordzie. Wykłada na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (Londyn) i na Uniwersytecie w Opolu. Jest członkiem Rady Ambasadorów EAD. Wiceprezes Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich.

Odznaczenia: Komandoria Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi Luksemburga z Gwiazdą, belgijski Order Leopolda oraz Krzyż Maltański.

Autor książki „Krok po kroku polska droga do NATO” (Kraków 1999). W 2014 r. ukazała się jego książka „Bołszowce. Wspomnienie z dzieciństwa na Kresach”.