Barbara Tessé

Home  »  Lista członków  »  Barbara Tessé

Barbara Tesse

Urodziła się 5 maja 1935 r. w Myślenicach, córkaTadeusza Rykały, legionisty, uczestnika dwóch wojen światowych, którego imieniem nazwano jedną z ulic w Myślenicach.

Szkołę powszechną i średnią ukończyła w rodzinnym mieście. Od 1956 r. uczęszczała na lekcje tańca towarzyskiego u profesora Mariana Wieczystego w Krakowie, lekcje śpiewu pobierała u profesor Celiny Kreyczy. Występowała jako modelka i piosenkarka w Krakowie, następnie w wielu krajach Europy po związaniu się z zespołem Gitar Hawajskich Jana Ławrusiewicza. W 1970 r. otrzymała angaż do Paryża, gdzie występowała w Kabarecie Tsarevitch m.in. z Bożeną Grabowską, Krystyną Konarską, Heleną Majdaniec, Witoldem Antkowiakiem, Ireną Jarocką.Podjęła jednocześnie podjęła studia językowe na Sorbonie.

W Paryżu odnalazła Wincentego Horodyńskiego, byłego komendanta Obwodu Armii Krajowej ?Murawa? Myślenice, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari. Bezcenny pamiętnik, pisany przez jego żonęZofię Horodyńską przywiozła do kraju. Od tego czasu datuje się jej pasja zbierania dokumentów na temat walk narodu polskiego o niepodległość kraju.

Podczas podróży do Aleksandrii, spotkała arabskiego przewodnika, który okazał się żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Przechowywane przez niego pamiątki zdjęcia znalazły się wkrótce w Polsce, a kontakty z dawnymi żołnierzami Tobrutczykami zostały po latach nawiązane. Ocaliła i przywiozła do kraju również wiele cennych dokumentów dotyczących polski lotników.

Jest autorką wystawy ?Myśleniczan portret własny w starej fotografii, ukazującej sto lat rodzinnego miasta, pokazanej w Myślenicach i Krakowie w 1993 r.W 2002 r. wydany został album poświęcony (Oficyna ?Wierchy? COTG Kraków).

W roku 2001 napisała książkę wspomnieniową Idę do moich miłości (Wydawnictwo Zakonu Pijarów, Kraków); a w trzy lata później opublikowała zbiór opowiadań Jak nigdy w życiu (ZBIGRAF Kraków). Jej najnowsza książka nosi tytuł Cuda miłości, to kontynuacja dawnych wątków, kolejny rozdział w historii Myślenic.

W 2005 r. zorganizowała wystawę fotograficzną swojego autorstwa ?Cannes – nie tylko festiwale?.

W 2006 r. otrzymała w Lublinie wyróżnienie za opowiadanie ?Ciemne lico matki Anieli? w Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Literackich

Odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2000), Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2003), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005) oraz różnymi nagrodami i dyplomami.

Od lat mieszka w Cannes we Francji. Ma syna Leszka, dwoje wnuków oraz prawnuka Dominika.