Wróbel Aleksy

Home  »  Lista członków  »  Wróbel Aleksy

Wróbel

Ur. w 1951 r. Inżynier z wykształcenia, poeta z zamiłowania.

Jego debiut literacki ?Ziarenka czasu? to hołd oddany codzienności, przesiąkniętej w jego wierszach jaskrawością życia. Sistym fenomenem wierszy Wróbla jest wszechogarniające odczuwanie poezji, która towarzyszy człowiekowi wszędzie – podkreśla dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk we wstępie do tomiku. ?Wtedy Kaliope, muza poezji, schodzi z Parnasu, by znaleźć się między ?polityką a whisky?.

W 2014 r. wydał płytę ?Wyznania Pana A?, na której znalazły się napisane przez niego utwory, a wykonawcą jest Gosia Naszewska.

W 2010 r. zainicjował działalność Grupy Twórczej KaMPe przy ZPPnO. Oranizował warsztaty poetyckie, spotkania, a także koncerty, dając możliwość pokazania swej twórczości młodym autorom.

Wziął udział w szeregu Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Polsce, na Litwie i w Bułgarii. Od 2013 r. organizuje doroczne Festiwale Poezji Słowiańskiej w Londynie, w których biorą udział poeci z różnych krajów, a także tworzący w Londynie w różnych językach. Nawiązał też współpracę ze Szkołą im. Lotników Polskich, organizując konkurs dla najmłodszych poetów. Laureaci prezentowani są podczas Festiwalu.

Organizuje także doroczne spotkania poetyckie „Zaklinanie lata” oraz był inicjatorem kameralnych spotkań poetyckich, na których członkowie KaMPe i zaproszeni goście prezentują swoje utwory. Jego piosenki były prezentowane podczas Salonów Literackich w Ognisku Polskim.

Zainicjował także wydawanie Biblioteczki KaMPe, w której prezentowana jest twórczość członków Grupy. Jego wiersze tłumaczone są na bułgarski i rosyjski i ukazały się w wydawanych w tych krajach antologiach poezji. Był inicjatorem wydania tomiku poezji „Pięciu z KaMPe”, w której obok wierszy Aleksego Wróbla znalazły się utwory Dominika Witosza, Tomasza Mielcarka, Fryderyka Rossakowvsky’ego Lloyda i Tomasza Wybranowskiego. W listopadzie 2015 r. ukazało się Wydanie specjalne BIBLIOTECZKI KaMPe nr 16 ALEKSY WRÓBEL „Piosenki”. Piosenki Wróbla
Wywiad z Aleksym Wróblem:

http://www.dziennikpolski.co.uk/artykuly/2014/11/13/pieciu-z-kampe/

Jest członkiem zarządu ZPPnO.

Piosenki Aleksego Wróbla:
http://youtu.be/bI4zqRUqzA4
http://youtu.be/d_LtMlN5g5Y
http://youtu.be/0b-uZB4_V0o
http://youtu.be/zGSzHhDfriE
http://youtu.be/sQ-Ie2uHSxY