Stefan Zajonz

Home  »  Lista członków  »  Stefan Zajonz

Zajonz2

Urodził się w 1958 roku w Lublińcu. Wyjechał z Polski w 1977 r. Stypendysta Otto-Benecke-Stiftung w St. Augustin i Akwizgranie. Osiedlił się najpierw w Kolonii i debiutował wierszami w języku niemieckim w 1983 r., w Neues Rheinland. Przez wiele miesięcy mieszkał w Atenach i na wyspie Egina. Jest absolwentem Kollegu im. Eichendorffa, studiował germanistykę i historię sztuki w Bonn. Pracował przez czternaście lat jako tłumacz sądowy; tłumaczył m. in. wkład Polski do Unii Europejskiej dla kancelarii byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. Mieszka i tworzy w Bonn. Poeta, tłumacz, fotografik, autodydakta. Pracownik w Papieskiej Bazylice minor Bonner-Münster w Bonn. Autor kilkustet arykułów o sztuce i artystach, publikował w antologiach i pismach literackich, ponad trzydzieści publikacji. Autor trzech tomów wierszy i pięciu wydań katalogów artystycznych z własnymi fotografiami i tekstami, ilustrował kilka publikacji książkowych. Od roku 1998 w wydawnictwie Deutpols, którego jest założycielem, ukazało się ok. 90 bibliofilskich wydań Zeszytów Poetyckich z jego twórczością.

Od 2006 r. miał liczne wystawy fotografii w Polsce i Niemczech. Uczestnik międzynarodowych festiwali i spotkań literackich w Warszawie, Londynie, Wrocławiu i Kolonii. Jest współzałożycielem Centrum Kultury Europejskiej IGNIS w Kolonii i grupy artystów Ars Porta International; członek Związku Artystów Niemieckich BBK, współpracuje w zarządzie i jest rzecznikiem prasowym. Inicjator i kurator niemiecko-polskich oraz międzynarodowych projektów artystycznych, np.Dwoistość ? Dualität, 2010/11; Rozegranie ? Doppelpass, 2013.

Stefan Zajonz był kilkakrotnie promowany i nagrodzony, m. in. przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, 2010/13; pismo literackie ?POEZJA dzisiaj?, 2013; Dział Kultury przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ifa, 2010; Związek Pisarzy Polskich, 2008/09, i przez firmę Paola, 2005. Inicjator i organizator XIII.-Światowego Dnia Poezji UNESCO (promocja) EntZEITlicht w Bonn, w 2013 r., na który zaprosił 87 artystów z Niemiec i ośmiu europejskich krajów. Laureat nagrody Złotego Anioła, Birmingham w 2014 r. Aktualne projekty artystyczne Visual Poetry ? long enough oraz time(DIS)placement realizuje jako dialog poezji i fotografii, wyrażając potencjał naszego czasu.

Jego partnerką w życiu i w sztuce jest wybitna artystka plastyk, Alexandra Hinz-Wladyka, której twórczość zamieszczono m.in. w publikacjach POEZJI dzisiaj i Zaułku Wydawniczym ?Pomyłka?.