Lista laureatów – 1951-2011

Home  »  Nagrody ZPPnO  »  Lista laureatów – 1951-2011
Sie 1, 2012 ZPPnO

Poniżej znajduje się lista wszystkich laureatów od 1951 do 2011.

Nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie ustanowił Zarząd w 1951 roku. Jej początki przypomina pierwszy tom Pamiętnika Literackiego z 1976r.: Jury powoływane przez Zarząd Związku przyznaje żyjącym pisarzom emigracyjnym nagrody różnego rodzaju, fundowane przez instytucje, organizacje i poszczególne osoby. Z biegiem lat regulaminy nagród ulegały zmianom, często były to wyróżnienia specjalne dzięki fundatorom, którzy chcieli wskazać na pewien rodzaj pisarskiej twórczości. Wielokrotnie nagrody były dzielone, wahała się także ich wysokość, mając powolną tendencję zwyżkową”. W 2008 roku ZPPnO powrócił do dawnej tradycji przyznawania dwóch laurów pisarskich: głównej nagrody literackiej i nagrody za najlepszą książkę roku.

1951 Herminia NAGLEROWA
1952 Jan LECHOŃ
1953 Tymon TERLECKI
1954 Antoni BOGUSŁAWSKIZdzisław BRONCEL

Wojciech GNIATCZYŃSKI

Adam CZERNIAWSKI

1955 Marian CZUCHNOWSKIJan BIELATOWICZ
 1956 Stefania ZAHORSKAZofia ROMANOWICZOWA
 1957 Józef WITTLINCzesław MIŁOSZ

Juliusz SAKOWSKI

Mieczysław PASZKIEWICZ

 1958  Marian KUKIELMaria DANILEWICZOWA

Karol ZBYSZEWSKI

Stanisław VINCENZ

 1959  Marian HEMARFerdynand GOETEL

Wit TARNAWSKI

Florian ŚMIEJA

Bogdan CZAYKOWSKI

1960 Nagród nie przyznano
1961 Ignacy WIENIEWSKI
1962 Nagród nie przyznano
1963 Aleksander JANTA-POŁCZYŃSKIWładysław GÜNTHER

Marian PANKOWSKI

1964 Edward RACZYŃSKIMieczysław LISIEWICZ
1965 Gustaw HERLING-GRUDZIŃSKIDanuta MOSTWIN
1966 Michał K. PAWLIKOWSKIZdzisław CZERMAŃSKI
1967 Józef ŁOBODOWSKITeodozja LISIEWICZ

Adam CZERNIAWSKI

Adam PRAGIER

1968 Jerzy KOSSOWSKIBronisław PRZYŁUSKI
1969 Wit TARNAWSKIJanina SURYNOWA-WYCZÓŁKOWSKA
1970/71 Mieczysław LISIEWICZ
1972 Bronisław PRZYŁUSKIKarol WĘDZIAGOLSKI

Franciszek WYSŁOUCH

Paweł MOSKWA

1973 Ignacy WIENIEWSKIWłodzimierz ODOJEWSKI
1974 Jan FRYLINGJózef GARLIŃSKI
1975 Maria CZAPSKAAndrzej CHCIUK
1976 Janina SURYNOWA-WYCZÓŁKOWSKAStanisław SWIANIEWICZ
1977 Adam CIOŁKOSZWacław JĘDRZEJEWICZ
1978 Wacław IWANIUKMaria DANILEWICZ ZIELIŃSKA
1979  Kazimierz SOWIŃSKITadeusz PISZCZKOWSKI
1980  Jerzy PIETRKIEWICZZofia ROMANOWICZOWA
1981 Stanisław BALIŃSKIStanisław KIRKOR
1982 Zbigniew ZANIEWICKIAlicja IWAŃSKAJerzy KULCZYCKI
1983 Sławomir MROŻEKWojciech KARPIŃSKI
1984 Marta RESZCZYŃSKA-STYPIŃSKAJan ERDMANEdward DUSZA

Anna FRAJLICH

Leszek ZIELIŃSKI

1985 Jan WINCZAKIEWICZBogumił ANDRZEJEWSKIMieczysław PASZKIEWICZ
1986  Jerzy MIREWICZKazimierz KAZ-OSTASZEWICZ
1987  Józef BUJNOWSKIKOŁO B. WYCHOWANKÓW SZKÓŁ POLSKICH w ISFAHANIE
1988  Zofia ROMANOWICZOWAEdmund BANASIKOWSKI
1989  Zofia KOZARYNOWA
1990  Nagród nie przyznano
1991 Florian ŚMIEJA
1992 Zbigniew SIEMASZKO
1993 Tadeusz WYRWAZdzisław J. SZYŁEYKO
1994 Andrzej POMIAN
1995 Ryszard Kazimierz LEWAŃSKI
Andrzej Nils UGGLA
1996 Bonifacy MIĄZEK
1997 Jerzy KRZYŻANOWSKILudwika AMBER
1998 Danuta KAMIENIECKA
1999 Wiesław Stanisław KUNICZAK
2000 Jan JAWORSKI
2001 Eugeniusz Stanisław KRUSZEWSKI
2002 Krzysztof GŁUCHOWSKI
2003 Ludwika AMBER
2004 Nagród nie przyznano
2005 Irena BĄCZKOWSKA
2006 Bolesław TABORSKI
2007 Aleksandra ZIÓŁKOWSKA-BOEHM
2008 Hanna ŚWIDERSKANina KARSOV

Beata DOROSZ

Mirosława OŁDAKOWSKA-KUFLOWA

2009 Krzysztof MUSZKOWSKIVioletta WEJS-MILEWSKA
2010 Tadeusz CHABROWSKI
2011 Janusz IHNATOWICZMaria DELAPERRI?RE

Edward ZYMAN