Wiktor Moszczyński

Home  »  Lista członków  »  Wiktor Moszczyński

moszczynski

Działacz społeczny i polityczny, dziennikarz.

Ur. W 1946 r. w Londynie. Ukończył Gunnersbury Catholic Grammer School na Ealingu. Absolwent nauk politycznych University of Sussex w Brighton. Aktywny działacz Polish Solidarity Campaign, w latach 1982-83 przewodniczący tej organizacji, współorganizator demonstracji pod ambasadą 13 grudnia 1981 r., a także wielkiej demonstracji, która odbyła się w tydzień później w Hyde Parku. Wiceprezes Zjednoczenia Polskiego w latach 1990-93, czynnie biorący udział w kampanii na rzecz zniesienia wiz brytyjskich dla Polaków; później rzecznik prasowy tej organizacji, prowadził m.in. kampanię przeciwko ?Daily Mail?, gdzie publikowane były antypolskie artykuły (zebrał ponad 80 takich przykładów).

W wyborach parlamentarnych w 1983 r. był kandydatem Patrii Pracy w okręgu Bury St. Edmunds, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 1984 r. ? w okręgu Suffolk and SE Cambs. W latach 1986-90 był radnym (councillor) w Radzie Ealingu (wcześniej w latach 1979-80 pełnił tę funkcję w Radzie miasta Ipswich)

W latach 1994-2001 był redaktorem naczelnym miesięcznika ?Orzeł Biały?. Przez kilka lat pisał felietony do ?Ealing Gazette?, które złożyły się na jego pierwszą książkę Hello I?m Your Polish Neghbour (London 2008). Od lat pisze artykuły do ?Dziennika Polskiego? w Londynie. Obecnie ma stały felieton w ?Tygodniu Polskim? (weekendowy dodatek), które można przeczytać na blogu

W 2011 r. wydał drugą książkę, pierwszą w języku polskim Polak Londyńczyk (Oficyna Wydawnicza Kucharski, 2011).

http://polaklondynczyk.blogspot.co.uk