Aleksandra Ziółkowska-Boehm – Wybitną Polką w USA

Home  »  Bez kategorii  »  Aleksandra Ziółkowska-Boehm – Wybitną Polką w USA
cze 12, 2020 KBB

 

Decyzją istniejąćego od 2010 roku konkurs Wybitny Polak w USA nasza koleżanka została uhonorowana tytułem Wybitna Polaka w kategorii Kultura. Gratulujemy. W uzasadnieniu jury czytamy:

Dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm jest wybitną pisarką oraz autorką wielu książek i publikacji. Jest byłą asystentką i sekretarką Melchiora Wańkowicza, a także popularyzatorką jego twórczości. Przygotowała wstępy i przypisy do wielu publikacji tego pisarza i dziennikarza. Jest także redaktorem i autorem posłowia do każdego z 16 tomów serii „Dzieła Melchiora Wańkowicza” rozpoczętej tomem „Bitwa o Monte Cassino” i obejmującej niewydane wcześniej tytuły, jak: „Reportaże z Wołynia” i „Ziemia za wiele obiecana”.

Do najbardziej znanych książek Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm należą m.in.: „Blisko Wańkowicza”, „Proces Melchiora Wańkowicza”, „Wokół Wańkowicza”, „Z miejsca na miejsce”, „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, „Podróże z moją kotką”, „Otwarta rana Ameryki”, „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” oraz „Ingrid Bergman prywatnie”.

Aleksandra Ziółkowska Boehm jest również autorką scenariusza do widowiska muzycznego „Drugi Korpus w piosenkach Ref-Rena” zrealizowanego przez Telewizję Polską w 1991 r., a także konsultantką i uczestniczką filmów dokumentalnych poświęconych Zbigniewowi Brzezińskiemu, Stanleyowi Haidaszowi, Korczakowi Ziółkowskiemu oraz Melchiorowi Wańkowiczowi.

Zdobywczyni tegorocznego tytułu Wybitny Polak w USA w kategorii kultura jest także członkinią wielu organizacji, jak np.: Stowarzyszenie autorów ZAIKS w Warszawie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Fundacja Kościuszkowska i Instytut Naukowy w Ameryce. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień pisarskich m.in. Oznakę Honorową Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, a w 2014 roku została uhonorowana przez prezydenta RP złotym Krzyżem Zasługi. Rok później otrzymała od ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

https://www.granice.pl/publicystyka/aleksandra-ziolkowska-boehm-wywiad/1484/1

Pisanie jest moją pasją