Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów

Home  »  Bez kategorii  »  Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów
cze 19, 2021 KBB

Nakładem Oficyny Wydawniczej Kucharski w Toruniu ukazało się drugie wydanie książki „Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów” autorstwa Bogumiły Żongołłowicz. Pierwsze było opublikowane w 1999 roku. Obecne ukazuje się w setną rocznicę urodzin pisarza. Biografia Chciuka, dzięki wieloletnim badaniom autorki, została uzupełniona i poszerzona na podstawie nowych materiałów i źródeł. Na uwagę zasługuje również bardzo bogata warstwa ikonograficzna.

Wywiad z autorką który przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz:
https://www.polskieradio.pl/399/7979/Artykul/2739267,Biografia-Andrzeja-Chciuka-pisarza-polskiej-emigracji-w-Australii

Opinie recenzentów książki o Andrzeju Chciuku (pierwszego wydania):

Owoc wieloletnich badań porywa czytelnika, to niewątpliwie pierwsza i od razu najlepsza książka o tym pisarzu. […] Autorka żongluje zręcznie źródłami, dzięki czemu ta opowieść o Chciuku jest nie tylko rzetelnym dokumentem, ale i fascynującym strumieniem narracji.
Marek Baterowicz

Napisana z ogromnym zaangażowaniem, oparta często na unikatowych materiałach, przypomina postać jednego z mniej znanych autorów polskiej emigracji powojennej, daje wgląd w życie Polaków w dalekiej Australii. Z niepamięci i zapomnienia przywołuje sylwetkę pisarza i jego dorobek, przez co nie stają się one tylko obiektem zainteresowań historyków literatury. W ten sposób twórczość Andrzeja Chciuka ma szansę trafić do wielu czytelników, zwrócić uwagę na istotę emigracyjnego losu Polaków i ważność tego doświadczenia dla lepszego zrozumienia naszych dziejów w dwudziestym wieku.
Jan Wolski 

Bogumiła Żongołłowicz – pisarka, poetka, dziennikarka, edytorka, dokumentalistka. Doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się badaniem losoów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Autorka m.in. monografii Kabaretu Literacko-Satyrycznego „Wesoła Kookaburra” i biografii Gwidona Boruckiego – pierwszego wykonawcy pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. W 2018 roku laureatka wyróżnienia w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”. W 2019 roku uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Australian Society of Authors i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1991 roku mieszka w Melbourne w australijskim stanie Wiktoria.