Emigrantki własnym głosem

Home  »  Bez kategorii  »  Emigrantki własnym głosem
sty 15, 2017 KBB

„Emigrantki własnym głosem” to projekt literacki z udziałem polskich pisarek, tworzących poza granicami kraju, które w swoich książkach opisują aspekty życia za granicą.

W spotkaniach, które odbyło się w listopadzie w Muzeum Emigracji w Gdyni wzięły udział: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny- Louis, Magdalena Orzeł, Sylwia Chutnik oraz literaturoznawcy i badacze zagadnienia emigracji. Cykl spotkań zakończyła debata „Czy emigracja jest kobietą?”.

Bogata literatura napisana przez polskie emigrantki prezentuje bardzo szerokie spektrum zjawiska, jakim jest emigracja kobiet. Wiele z nich dopiero po wyjeździe z Polski na stałe lub na dłuższy czas, zaczyna spisywać swoje doświadczenia, publikując je w formie dzienników, powieści lub blogów. Emigracja, mimo wielu trudności, staje się niejednokrotnie dla Polek wyzwaniem – w nowej scenerii nabierają energii, którą trudno było im znaleźć w Polsce. Muzeum Emigracji w Gdyni postanowiło przyjrzeć się szerzej zjawisku emigracji kobiet. Plonem spotkania jest publikacja, zawierająca wywiady z Polkami-emigrantkami, które mieszkając z dala od Polski chwyciły za pióro. Szczególnie polecamy wywiad z Daną Parys-White, członkinią ZPPnO, oraz Katarzyną Tubyliewicz, z którą wywiad ukaże się także w najbliższym tomie „Pamiętnika Literackiego”.

Emigrantki własnym głosem