Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią” 2019

Home  »  Bez kategorii  »  Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią” 2019
lip 10, 2019 KBB

XVI Międzynarodowy Festiwal Poetycki przebiegał pod hasłem – 100-lecia odrodzenia Uniwersytetu Wileńskiego i 440 lat założenia tej uczelni.

W niedzielę 26 maja rozpoczął się „Maj nad Wilią”,  Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP u Franciszkanów, a po Mszy św. organizator festiwalu – Romuald Mieczkowski otworzył swoim przemówieniem  XXVI Międzynarodowy Festiwal Poetycki. Było „dzielenie się słowem”, czyli refleksja liryczno – poetycka gości festiwalu. Wieczorem odbył się wspaniały koncert Tadeusza Woźniaka w Domu Kultury Polskiej. Również z Tadeuszem Woźniakiem zagrali i zaśpiewali Jolanta Majchrzak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda – nie zabrakło także utworu  Zegarmistrz światła. Wspaniała muzyka, świetni muzycy i gorąca atmosfera, zakończyła pierwszy dzień festiwalu.

Następnego dnia spotkanie pod pomnikiem Adama Mickiewicza i tradycyjnie  zrobiono grupowe zdjęcie. Natomiast wileński poeta Aleksander Lewicki złożył wiązankę róż i bukiet konwalii. W podwórzu Domu-Muzeum Adama Mickiewicza powitała uczestników festiwalu Pani ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. Pani ambasador towarzyszyli: kierownik Wydziału Konsularnego RP Marcin Zieniewicz, przedstawiciele Instytutu Polskiego w Wilnie na czele z dyrektorem, Marcinem Łapczyńskim. Po powitaniu, poeci w tym symbolicznym miejscu zaprezentowali swoją twórczość – tzw. „Przedpołudnie Jednego Wiersza”. Twórczość zaprezentowali: Bogumiła Żongołłowicz, Grzegorz Walczak, Zofia Zarębianka, Jan Wójcik, Joanna Słodyczka, Adam Lizakowski, Barbara Orłowski, Tomasz Snarski, Irena Duchowska, Wiktor Tomasziunas, Brygida Herbik-Miszewska, Paweł Krupka, Małgorzata-Karolina Piekarska, Maria Duszka. Poetów Wilna i Wileńszczyzny reprezentowali: Aleksander Śnieżko, Aleksander Lewicki, Alina Lassota, Józef Szostakowski, Tamara Justycka, Wojciech Piotrowicz, Teresa Markiewicz oraz Romuald Mieczkowski.

W poniedziałkowe popołudnie z okazji 100 – lecia odrodzenia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie została poświęcona konferencja z udziałem naukowców z Torunia, Gdańska, Wilna, a także gościa z Australii.

We wtorek 28 maja wycieczki literackie w promieniu Wilna. Zwiedziliśmy Perłę Baroku Wileńskiego – kościół św. Piotra i Pawła, byliśmy z wizytą w Litewskim Archiwum Państwowym, w Borejkowszczyźnie – Dom-Muzeum Władysława Syrokomli, zwiedzaliśmy Pałac Balickich w Jaszunach, Republikę Pawłowską w Rukojnie oraz w Solecznikach odwiedziliśmy Szkołę Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu w wykonaniu wychowanków tej szkoły. Następnie spotkanie z Tadeuszem Woźniakiem, twórcą muzyki do filmu Pan Tadeusz z roku 1928, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego w pięknym Pałacu Wagnerów w Solecznikach. Natomiast poeci czytali swoją poezję.

29 maja odbył się Festiwal Filmowy EMiGRA w Wilnie prowadzony przez Agatę Lewandowski w Instytucie Polskim w Wilnie – Pałac Paców , w siedzibie Ambasady RP.  Zebraliśmy się tradycyjnie w środę – tzw.”Środa Literacka” – przy byłej celi mickiewiczowskiego Konrada, która znajdowała się w dawnym klasztorze Bazylianów. Była tam recytowana „Inwokacja” Adama Mickiewicza , nazwana została przez poetów „poetyckim pacierzem”. Tam też czytaliśmy swoją poezję. Właściciel hotelu „Pas Bazilijonus” Pan Ernest, także wielbiciel poezji, zaprosił nas na gorący posiłek. Piękny gest, a my poeci przyjeliśmy jego zaproszenie. Później odbyła się wspaniała biesiada poetów, malarzy, muzyków i ich przyjaciół oraz Turniej Jednego Wiersza Młodych o nagrodę Czeladnika Poezji. Piękne spotkanie z artystami w Polskiej Galerii Artystycznej „Znad Wilii” zakończyło nasz kolejny dzień.

W czwartek 30 maja, byliśmy gościnie u literatów litewskich w Związku Pisarzy Litwy w Pałacu Ogińskich. Zwiedzaliśmy urocze zakątki Wilna, a także odwiedziliśmy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, gdzie zapoznaliśmy się z realizacją projektu siostry Michaeli Rak budowy Działu Dziecięcego. Odwiedziliśmy także cmentarz na Rossie i Zarzecze.

Piękne Wilno żegnaliśmy w miłym nastroju z pięknymi wrażeniami i nowymi odkryciami pięknych miejsc w Wilnie. „Maj Nad Wilią” 2019 pozostanie na długo w pamięci uczestników i gości.

Inicjatorem festiwalu i jego organizatorem jest Romuald Mieczkowski, poeta, publicysta i redaktor naczelny kwartalnika „Znad Wilii”. W tegorocznym  spotkaniu wzieli udział poeci i pisarze, naukowcy, artyści z wielu krajów, między innymi z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii oraz poeci wileńscy.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią” trwał od 26 – 30 maja 2019 w Wilnie.

Barbara Orłowska