Gala laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej

Home  »  Bez kategorii  »  Gala laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej
cze 24, 2015 KBB

Magdalena Parys, gdańszczanka od lat 1980. mieszkająca w Berlinie, została jednym z tegorocznych zdobywców Europejskiej Nagrody Literackiej. Wyróżniono ją za jej drugą powieść ?Magik”. Werdykt ogłoszono podczas otwarcia Targów Książki w Londynie w kwietniu br. Wręczenie nagród odbyło się 23 czerwca podczas wielkiej galii, która odbyła się w Brukseli. Następnego dnia Magdalena Parys oraz 6 innych laureatów spotkało się z publicznością w Institut Balassi w Brukseli.

Europejska Nagroda Literacka przyznawana jest od 2009 r., a została powołana przez Parlament Europejski. Biorą w niej udział 34 kraje uczestniczące w programie unijnym ?Kultura”. Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów.

Magdalena Parys (właśc. Magdalena Lasocka), gdańszczanka, od 1984 mieszka w Berlinie Zachodnim, dokąd wyemigrowała jej matka. Po zjednoczeniu Niemiec studiowała filologię polską i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W roku 2003 wraz z Izabelą Potrykus zorganizowała międzynarodowy konkurs literacki pod patronatem Uniwersytetu Humboldtów i ambasad Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii z okazji przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej. Pod redakcją Parys i Potrykus został wydany zbiór opowiadań laureatów konkursu.

 

90094715 tunel SU.indd

Zadebiutowała w 2006 roku na łamach pisma literackiego ?Pogranicza?, w którym ukazywały się jej wiersze, opowiadania, eseje i recenzje. Jej debiutancka powieść ?Tunel? (2011) reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Debiutu w Kilonii i w Berlinie. W 2013 otrzymała za nią nagrodę ?Złote Sowy? przyznana przez Klub Inteligencji Polskiej w Wiedniu.

http://www.culturepolonaise.eu/EUPL2015_en