Kraków – spotkanie autorskie Katarzyny Bzowskiej-Budd

Home  »  Bez kategorii  »  Kraków – spotkanie autorskie Katarzyny Bzowskiej-Budd
wrz 11, 2022 KBB

W poniedziałek 12 września w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie (ul. Szczepańska 1) odbyło się spotkanie z Katarzyną Bzowską-Budd, autorką książki Brexitania czyli cora zmniej zjednoczone królestwo. Spotkanie prowadziła Teresa Malska, a w dyskusji wzięła udział m.in. Katarzyna Zechenter.

Czwartek 23 czerwca 2016 roku to data, która zapisze się w historii Wielkiej Brytanii. Skutki decyzji podjętej wówczas przez biorących udział w referendum Brytyjczyków wpłynęły na życie nie tylko ich samych, ale także mieszkańców kontynentalnej Europy. Zwolennicy brexitu zawołali tego dnia, że odzyskują niepodległość, kontrolę nad wszystkim, co się dzieje w Wielkiej Brytanii. Główne hasło oficjalnej kampanii na rzecz brexitu Leave.UK brzmiało: „Take back control”, czyli „Odzyskajmy kontrolę”. Zwolennicy opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej powtarzali przy każdej okazji, że jest to pierwszy krok w kierunku powrotu do starej, dobrej Anglii, tej, jaką pamiętają z młodości lub znają z literatury. Świadomie używam słowa „Anglia”, bo to właśnie głosowanie
Anglików – nie Irlandczyków i Szkotów – zdecydowało o brexicie.

Książka nie jest rozprawą naukową, lecz swego  rodzaju komentarzem do wydarzeń ostatnich lat. To próba odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim, co doprowadziło do referendum? Dlaczego jego wynik był właśnie taki? Co przeważyło szalę? Dlaczego pomyliły się sondażownie, przewidując, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Dlaczego politycy wszystkich partii bez względu na własną postawę wobec Unii Europejskiej też przewidywali, że do brexitu nie dojdzie? Dlaczego tak wiele osób poddało się natrętnej, pełnej kłamstw i przeinaczeń kampanii antyeuropejskiej?