Po tym hasłem i w nastrojowym, jesiennym temacie w sobotę 19-go września br. w sali przy kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Saskatoon,SK. w Kanadzie odbył się wieczór literacko-artystyczny. Przybyłych witała muzyka ?Cztery pory roku. Jesień” Vivaldiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć piosenki Czesława Niemena „Wspomnienie” do słów Juliana Tuwima.
„Jesień jest drugą wiosną, kiedy to każdy liść jest kwiatem” – tymi słowami Alberta Camusa powitała zebranych inicjatorka programu Bożena Pawłowska-Kilanowski (członek ZPPnO). Współtwórcy programu (AKaPit -Animatorzy Kultury Polskiej) dzielili się szczodrze swoimi talentami. A kanadyjska Polonia ma ich wiele.Zostały przedstawione talenty recytatorskie, literackie, muzyczne,rzezbiarskie i malarskie. Pośród znanych już artystów malarzy: Tony Świątecki, Eric Świątecki i Elizabeth Yonza debiutowaly tego wieczoru pani Maria Indyk i Jolanta Kędra-Thingwold. Obrazy o tematyce jesiennej można było podziwiać szczególnie podczas przerwy jako, że program składał się z dwóch części. Talenty muzyczne i śpiewacze prezentowane były przy akompaniamencie gitary przez Pawła Grochulskiego.Niespodzianką dla niektórych okazał się anons talentu kompozytorskiego Carla Wesołowskiego.Jego dwa utwory „Kujawiak” i „Elka song” w wykonaniu Briana Way i Kristiny Szutor (CD – Dr.W’s Music for relaxation) – stały się podkładem muzycznym do recytowanych wierszy i prozy.
Program rozpoczęło najmłodsze pokolenie Polonii – uczennice Polskiej Szkoły w Saskatoon „Wiolanol” (Wiktoria,Ola,Aneta,Olivia) przedstawiając wiersz „Wrzesień”.Wierzymy,że otrzymane brawa na jakie zasłużyły, będą dla nich nieustającą zachętą do dalszych prezentacji,promujących kulturę polską.
Wierszem „Mądrość o jesieni ” podzielił się z nami dr. Ed Karpiński a Bożena Pawłowska-Kilanowski wcieliła się w „Głos jesiennego drzewa”.
Prezentowane były też wiersze poetów spoza Kanady: Teresy Kaczorowskiej i Czesławy Szlachta-Pytko z Polski, także Aliny Szymczyk i Marii Mili Purymskiej z Chicago (USA) recytowane przez Ewę Grochulską i Dorotę Rogowską.Krótką prelekcję na temat polskiej mimozy wygłosiła Jolanta Kędra-Thingwold.
Dużym przeżyciem o wymiarze cofnięcia się w czasie było wysłuchanie fragmentu książki Władysława Reymonta „Chłopi, częśc I – Jesień”, recytowanego przez byłego prezentera Polskiego Radia w Saskatoon Artura Gudowskiego.
Wspólne śpiewy tej jesiennej biesiady, wzmocnione podczas przerwy smacznym poczęstunkiem zakończyły jesienny program, wyprzedzający kalendarzową jesień o kilka dni.
Doświadczyliśmy słowa, muzyki, obrazu. Dotknęliśmy tajemnic ludzkich zmysłów artystycznych. Pozwoliło to pochylić się nad ulotnością chwili i twórczej myśli. Program oceniono bardzo pozytywnie a jedna z artystek zwierzyła się, że było to bardzo inspirujące spotkanie, zachęcajace do dalszej twórczości. O tym, że sztuki przenikają się wzajemnie świadczy fakt, że promienne zamyślenie artysty malarza zostało wychwycone i ujęte w wersji literackiej. W ten sposób obraz Jolanty Kędra-Thingvold „Drzewo Bożeny” następnego dnia doczekał się swoich strof, „unoszących się w błękitnych nadatlantyckich przestworzach.
„AKaPit” (Animatorzy Kultury Polskiej)
Bożena Pawłowska-Kilanowski
Grupa dzieci z Polskiej Szkoły „Wiolanol” Wiktoria,Ola,Aneta i Olivia)
dr Ed Karpiński