Pandemiczne zebranie zarządu

Home  »  Strona Główna  »  Pandemiczne zebranie zarządu
lip 27, 2020 KBB

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa zebranie odbyło się nie w siedzibie ZPPnO w POSK-u, ale w prywatnym domu prezeski ZPPnO Reginy Wasiak-Taylor. W zebraniu wzięli udział: Katarzyna Bzowska, Krystyna Kaplan, Magda Czajkowska, Jolanta Lane, Janusz Guttner, Wiktor Moszczyński, Wojciech Klas, który wspierał się o laskę z powodu złamanego palca u nogi.
Początkowo wszyscy mieli, zgodnie z zaleceniami rządu, maseczki na twarzy, które musiały zniknąć, gdy na stół wjechał lunch – gospodyni uraczyła nas spaghetti bolognese. Na zakończenie wjechał tort pavlovą, który Regina Wasiak-Taylor sama upiekła, by celebrować nasze małe zwycięstwo nad szalejącym wirusem – nikt z zarządu szczęśliwie nie zachorował.
Następnie obrady przeniosły się do ogrodu – tam maseczki zostały schowane, co sprzyjało udziałowi w dyskusji.

Z pewnym opóźnieniem wydrukowany został 59 tom „Pamiętnika Literackiego”. Kilkanaście egzemplarzy zostało wysłanych z Londynu, a paczka z 110 egzemplarzami wysłano do Elżbiety Smoleńskiej, nowej sekretarz ZPPnO, która z powodu pandemii utknęła w Polsce. Jak przekalkulowała skarbniczka Krystyna Kaplan wysyłka z Polski jest o tyle tańsza, że nawet wliczając koszt wysłania paczki operacja ta opłaca się. Pojawiły się już pierwsze opinie na temat „Pamiętnika” – pozytywne. Szczególnie spodobał się dział z tekstami dotyczącymi wirusa. Tuż po wybuchu pandemii Grażyna Maxwell zaproponowała apel do pisarzy, aby spisali swoje refleksje na ten temat. Z uwagi na to, że nadeszło wiele materiałów w grudniowym powrócimy do pandemii. Pomimo świetnych recenzje każdego tomu w miesięczniku „Odra” (red. Orski) wciąż nie radzimy sobie z rozprowadzeniem pisma na rynku literackim w polskojęzycznym obszarze. Krystyny Kaplan powróciła do apelu,  aby każdy z członków Związku sprzedał co najmniej dwa egzemplarze wśród swoich znajomych.
Następny tom PL będzie miał niedużą część monograficzną poświęconą  Tadeuszowi Nowakowskiemu, a pierwszy materiał na ten temat zgłosił już prof. Rafał Habielski, będzie też wspomnienie o „reporterze Papieża” pióra Andrzeja Krzeczunowicza.

Elżbieta Smoleńska nie tylko zajmuje się rozsyłaniem PL, ale też stroną facbookową związku – przypomina na FB dobre programy Związku z ostatnich miesięcy – wieczór nagrodzonych z udziałem laureatów Nagrody Literackiej za rok 2019 Niną Taylor-Terlecką i Ericiem Karpelesem oraz wizytę Charlesa Kraszewskiego w Londynie w lutym br.

Z powodu pandemii Związek musiał zawiesić spotkania z publicznością. Obawiamy się, że nie tylko do końca tego roku, ale też sytuacja nie zmieni się w roku przyszłym. Katarzyna Bzowska i Wojtek Klas uważają, że należy skoncentrować na działalności wydawniczej.

Magdalena Czajkowska korzysta obecnie z systemu ZOOM i proponuje, aby w taki sposób przeorganizować naszą działalność, tak prowadzić nie tylko spotkania Zarządu, ale również wykłady czy też spotkania z pisarzami. Wojtek Klas byłby za tym, aby po staremu przeprowadzać, np. spotkania poetyckie, stosując się do obecnych restrykcji, czyli „spotkań bez publiczności” z tą jednak różnicą, że należałoby je filmować, a potem pokazywać na facebooku. Januszowi Guttnerowi brakuje spotkań bezpośrednich „Face to face”, kiedy aktorzy mówią do obecnych na sali widzów i o takie imprezy się upomina. Po burzliwej dyskusji ustaliliśmy, że porozmawia z managerem POSKu na temat możliwości wynajmu sali na taki program, który odbyłby się zgodnie z obowiązującymi zasady zachowania dystansu. Oby się udało!

Katarzyna Bzowska przypominała o rocznicy powstania Nagrody Literackiej ZPPnO, przyznawanej od 1951 i konieczności przypomnienia o tym w przestrzeni publicznej, zatem musimy się zastanowić jak, gdzie i kiedy o tym wydarzeniu powiedzieć.
Zebranie zakończyła po angielsku – 5 o’clock tea and coffee.