Pierwsze zebranie zarządu ZPPnO na zoomie

Home  »  Strona Główna  »  Pierwsze zebranie zarządu ZPPnO na zoomie
sty 7, 2021 KBB

Zdjęcie z lipcowego zebrania zarządu.

Z powodu trwającej pandemii covida-19 oraz ostrzejszych przepisów ograniczających poruszanie się po Londynie, jakie wprowadził w grudniu ubr. rząd, zebranie zarządu odbyło się na zoomie. Od strony technicznej zebranie przygotowała sekretarz ZPPnO, Elżbieta Smoleńska, a – oprócz niej – wzięli w nim udział: prezes Związku Regina-Wasiak Taylor, Krystyna Kaplan, Katarzyna Bzowska, Wojciech Klas, Magdalena Czajkowska i Wiktor Moszczyński. Janusz Guttner usprawiedliwił swoją nieobecność kłopotami technicznymi ze swoim komputerem.

W związku z przedłużającą się pandemią i fiaskiem zaplanowanych w kameralnym gronie imprez publicznych w 2020 roku, dyskutowano nad innymi możliwościami prowadzenia działalności Związku. Wszyscy uznali, że należy się skupić na spotkaniach wirtualnych. Elżbieta Smoleńska zgodziła się udzielić pomocy przy realizacji programów emitowanych internetowo.
Inicjatywa Reginy Wasiak-Taylor przypomniała, że w 2021 r. przypada rocznicy 200 rocznica urodzin C. K. Norwida. Zaproponowała cykl kilku prezentacji on line, m.in. czytanie poezji z udziałem m.in. zaprzyjaźnionych ze Związkiem aktorek Mają Komorowską i Magdalenę Zawadzką i „spacer śladami Norwida po Londynie” na podstawie fragmentów przewodnika polskiego, autorstwa K. Kaplan. ZPPnO podpisał wstępne porozumienie z PUNO, aby współorganizować kwietniową konferencję PUNO poświęconą Norwidowi.

Zorganizowanie innych prezentacji online wzorowanych na modelu londyńskiej edycji Festiwalu Filmowego EMIGRA, który prezentowała i przygotowała Elżbieta Smoleńska, a w którym jako gość uczestniczył m.in. Janusz Guttner. Rok 2021 to także setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, o których zrobił Związek Pisarzy kilka udanych spotkań i programów. Propozycja, aby Janusz Guttner je przypomniał i zrealizował audycje online.

Elżbieta Smoleńska zasygnalizowała, że jest to także stulecie urodzin Stanisława Lema, a Sejm RP uchwalił, że będzie to obok Norwida rok jemu poświęcony. Zaproponowała również, aby wystosować list intencyjny o przyznanie tablicy (blue plaque) w Londynie ku czci C. K. Norwida.

Rok 2021 to także związkowe rocznice: 75-lecie powstania ZPPnO, 70-lecie Nagrody Literackiej i 45-lecie „Pamiętnika Literackiego”. Omawiano sprawę wydania książki tym rocznicą poświęconej, a także zastanawiano się nad wydawnictwem, które byłoby gotowe do współpracy.

Wiktor Moszczyński zebrał komplementy za popieranie naszych wniosków o dotacje rozpatrywanych przez PAFT, nie tylko dla związku jako organizacji, ale także indywidualne podania członków ZPPnO.

Zebranie zoomowe zakończyło się po 1 godzinę i 40 min z powodu zakłóceń technicznych i zmęczenia jego uczestników. Dziękowano Elżbiecie Smoleńskiej za świetne przygotowanie strony technicznej, a ona dziękowała ze swej strony uczestnikom zebrania, którzy sprawnie zdołali się połączyć.

Było to trzecie zebranie zarządu w ciągu 2020 roku. Dwa pierwsze – w lipcu i wrześniu – odbyły się w domu prezes Reginy Wasiak-Taylor.