Prezes ZPPnO w Muzeum Polskim w Ameryce

Home  »  Bez kategorii  »  Prezes ZPPnO w Muzeum Polskim w Ameryce
kwi 19, 2019 KBB

Prezes ZPPnO Regina Wasiak-Taylor z wizytą Muzeum Polskim w Ameryce prezentuje ostatnie edycje “Pamiętnika Literackiego”. W środku: prezes ZPPnO, obok dyrektorka Muzeum Malgorzata Kot, po bokach – bibliotekarki.

Początki muzeum sięgają 1935 r. Mieści się ono w samym sercu polskiej dzielnicy w Chicago. Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego, która założona została w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej. Sala zawiera m.in. przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego

Biblioteka Polska została założona  w 1915. W 1935 bibliotekę włączono do powstającego Muzeum Polskiego w Ameryce. Zbiory liczące ponad 51 tys. egzemplarzy obejmują m.in. starodruki, polonica, beletrystykę, literaturę popularnonaukową i naukową, czasopisma.