Słupskie spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz

Home  »  Bez kategorii  »  Słupskie spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz
sie 29, 2022 KBB

Obecnie ukazało się drugie wydanie biografiii Andrzeja Chciuka autorstwa Bogumiły Żongołłowicz, zatytułowane „Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów”. Autorka zaprezentuje książkę podczas spotkania w Zamku Pomorskim w Słupsku (22 września, godz. 16.30).

Bohater tej opowieści był powieściopisarzem. Jego powieści są mieszanką faktów i fikcji. Satyrycznie, czasem zjadliwie opisywał środowisko emigracyjne Australii, do której wyemigrował na początku lat 1950. Zyskiwało mu to zarówno sympatyków jak i wrogów. Jego cykl felietonów, które przez dwadzieścia lat ukazywały się w Sydney w „Wiadomościach Polskich”, a później w „Tygodniku Polskim” z Melbourne nosił znaczący tytuł „Szczypta soli”. O Antypodach nikt nie pisał tak jak on. Docenili to znawcy literatury: nagroda Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie im. Herminii Naglerowej za najlepszą książkę roku napisaną przez pisarza mieszkającego poza Polską przyznana została za Emigrancką opowieść.

We wspomnieniach chętnie sięgał do lat młodości spędzonych w Drohobyczu. Jego książka Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku została wyróżniona Nagrodą „Wiadomości”. Także druga część Ziemia księżycowa, której tytuł to cytat z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego, również pochodzącego z Drohobycza, cieszyła się dużą popularnością.