„Węgierska wiosna” Krzysztofa Jagielskiego

Home  »  Bez kategorii  »  „Węgierska wiosna” Krzysztofa Jagielskiego
lut 5, 2017 KBB

Ze wstępu:

„O wywodzącego się z Bawarii Sebastiana von Altenmarkt, zwanego później Strack-Erös, zatroszczyli się król Stefan I i królowa Gisela, czyniąc go rycerzem, nadając mu tytuł książęcy i ziemie w Erdelew ? Ziemi za Lasami, dzisiejszym Siedmiogrodzie lub bliżej Erdely. Koligacje jego synów i córek z innymi wielkimi rodami (sąsiadami) zamieszkującymi tę ziemię uczyniło z niego najpotężniejszego arystokratę i bogacza na Węgrzech. Można uwierzyć dzisiejszym potomkom, którzy pielęgnują przekaz pokoleniowy, że Sebastian był nieprzeciętnym mocarzem (?). Opowiadają, że Sebastian był, jak na owe czasy, sprawiedliwym, uczulonym na krzywdę ludzką panem i władcą dusz jego ziemie zamieszkujących.

Gdy postępowi politycy na Węgrzech na przełomie dziewiętnastego wieku optowali za zniesieniem pańszczyzny, na ziemiach Sebastiana i jego potomków panowała od niepamiętnych czasów gospodarka czynszowa?”

Do napisania książki o rodzie Strack-Erös staranie się przygotowałem, nie jestem jednak historykiem, nie zamierzałem też pisać powieści historycznej, lecz na zasobie posiadanej wiedzy oprzeć swoją fantazję, która jest drożdżami słów. Wiele tu postaci z krwi i kości, miejsc bitew zapisanych w księgach, stolic, miast i wiosek, które można znaleźć na mapach owego czasu. Na tej kanwie utkałem nić swojej deliberacji.

Krzysztof Jagielski

„Węgierska wiosna”,  s. 268, Warszawska Firma Wydawnicza, 2016