Zmarł ksiądz-profesor Bonifacy Miązek

Home  »  Strona Główna  »  Zmarł ksiądz-profesor Bonifacy Miązek
paź 28, 2018 KBB

Zmarł 17 października 2018 r. w Wiedniu.

21 października w Piaristenkirche Maria Treu w Wieddniu odprawiona została Msza Święta poświęcona pamięci zmarłego.

Uroczystości pogrzebowe Księdza-Profesora Bonifacego Miązka odbyły się w Polsce w piątek, 26 października 2018 r. Msza Święta pogrzebowa została odprawiona w kościele parafialnym pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ksiądz Bonifacy Miązek spoczłą w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym. Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie reprezentowała prezes Regina Wasiak-Taylor.

Żegnamy wielkiego, wiernego Przyjaciela Związku Pisarzy, duchownego, poetę, krytyka, literaturoznawcę, slawistę,  nauczyciela akademickiego z uniwersytetu w Wiedniu. Będzie nam Go bardzo brakowało.
Cześć Jego pamięci!
Zarząd ZPPnO

Psalm (Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6):
Błogosławiony, kto zaufał Panu
On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, 
które wydaje owoc w swoim czasie, 
liście jego nie więdną, 
a wszystko, co czyni, jest udane.

Urodził się 27 marca 1935 r. w Kolonii Szczerbackiej. Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w Końskich w 1954 r., po czym wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 r. Debiutował jako poeta na łamach „Więzi” w 1963 r. Ze względu na to, że interesował się nim Urząd Bezpieczeństwa, w 1965 r. wybrał się na wycieczkę turystyczną do Austrii i gdy nadarzyła się sposobność, odłączył się od niej i poprosił o azyl polityczny. Od tego czasu mieszkał na stałe w Wiedniu. W 1972 r. obronił pracę doktorską poświęconą twórczości Kazimierza Wierzyńskiego na Uniwersytecie Wiedeńskim. Następnie podjął pracę w Instytucie Slawistyki tej uczelni, gdzie wykładał historię literatury polskiej. W 1984 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Polnische Literatur 1863–1914. Darstellung und Analyse”. Publikował wiersze, prace krytyczne i historyczne o literaturze polskiej.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę literacką „Wiadomości” – w 1967 r. za tom poezji „Ziemia otwarta” oraz w 1971 r. za antologię poezji kapłańskiej „Słowa na pustyni”, do której wstęp napisał Karol Wojtyła. Jest także laureatem Nagrody Kościelskich (1972). Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie; był członkiem redakcji „Pamiętnika Literackiego” oraz członkiem jury Nagrody literackiej ZPPnO.

Po przejściu na emeryturę na pewien czas powrócił do Polski i zamieszkał w Końskich przy parafii św. Mikołaja. W 2005 r. otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Końskie. W sierpniu 2012 r. opuścił po raz wtóry Polskę, i zamieszkał wBreitenfurt bei Wien w Austrii. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.