Zmarł Maciej Patkowski

Home  »  Bez kategorii  »  Zmarł Maciej Patkowski
sty 24, 2023 KBB

„Z Kresów na orbitę” to autobiografia Macieja PatkowskiegoUrodzony w 1936 w Toruniu, polski prozaik, scenarzysta, dramatopisarz zaliczany do pisarzy tzw. pokolenia Współczesności. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (1960). W czasie studiów związał się z prasą studencką, był współzałożycielem tygodnika „Poglądy”.

Debiutował powieścią Skorpiony (1959), która została przetłumaczona na siedem języków. W tym saym roku ukazała się Harmonijka, a rok później Południe. Na podstawie tej powieści został nakręcony film w reżyserii Pawła Komorowskiego Szklana góra. Kolejne książki jego autorstwa to Sobótki , Autobus do Radości ,  (2001). Był też autorem dramatów, m.in. A jednak dom…, We dwoje nad rzeką  i scenariuszy filmowych m.in. Kocie ślady. Od pół wieku mieszkał w USA, gdzie wykonywał różne zawody. Po latach przerwy wrócił do pisania. W 2001 ukazała się książka Stefan Wyszyński – prymas Kampinosu, a później Otatni walc. Kryptonim „Paderewski”. Tajemnice ostatnich lat Mistrza otrzymał  nagrodę ZPPnO im. Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku napisaną przez pisarza mieszkającego poza Polską.

W ostatnich latach ukazały się jego kolejne książki:  Z Kresów na orbitę, Kołomyjka, , Chopin i Majorka. Gawędy, listy, wspomnienia.