Zmarł Zbigniew Siemaszko

Home  »  Bez kategorii  »  Zmarł Zbigniew Siemaszko
lut 4, 2021 KBB

2 lutego 2021 w wieku 97 lat zmarł  prof. Zbigniew Siemaszko, żołnierz Armii Andersa, historyk, pisarz i publicysta emigracyjny.

„Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa S. Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju” – poinformował w mediach społecznościowych ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Urodzony w 1923 r. Siemaszko w czasie II wojny światowej został deportowany do Związku Sowieckiego. W 1941 r. wstąpił do formowanej tam Armii Andersa. Przez Persję, Irak, Palestynę i Południową Afrykę trafił w kwietniu 1943 r. do Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w szkoleniach dla „cichociemnych” na terenie Szkocji, choć ostatecznie nie został wysłany do Polski.

Po wojnie zdał maturę w polskim gimnazjum w Glasgow, a potem studiował elektronikę na Polish University College i na Uniwersytecie Londyńskim. Pracował w kilku brytyjskich firmach zajmujących się elektroniką. Specjalizował się w dziedzinie niezawodności działania sprzętu elektronicznego w zastosowaniu wojskowym.

Aktywnie uczestniczył w życiu polskiej emigracji w Londynie. Pisał dla prasy emigracyjnej, publikując sprawozdania ze spotkań, wieczorów dyskusyjnych i autorskich, jakie odbywały się w polskich ośrodkach w Londynie. W 1959 r. podjął współpracę z Instytutem Literackim w Paryżu.  Jego artykuły ukazywały się w  „Zeszytach Historycznych” i „Kulturze”. Był autorem kilkunastu książek. Zajmował się historią wojskowości, historią II wojny światowej, łącznością między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową, Narodowymi Siłami Zbrojnymi. W 1992 otrzymał Nagrodę Literacką ZPPnO za książkę W sowieckim otoczeniu.